Hiszpania kupuje ponad 500 rakiet Mistral 3. Wojsko otrzyma najnowszą wersję systemu przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu

2023-09-30 19:39

Hiszpańskie wojska lądowe otrzymają najnowszą wersję systemu przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu Mistral 3. Przeznaczone są one do zwalczania śmigłowców, bezzałogowców i samolotów na dystansie do 8km. Kontrakt obejmie nie tylko ponad 500 pocisków, ale również nowe wyrzutnie, system szkolenia oraz wsparcie eksploatacji. Wartość tej transakcji sięga 325 mln euro.

Jak informuje hiszpański portal Infodefensa, ministerstwo obrony tego kraju otrzymało zgodę rządu na zawarcie z koncernem MBDA umowy o wartości 324,6 mln euro. Dotyczy ona dostawy 522 pocisków bardzo krótkiego zasięgu Mistral 3, ale też modernizację znajdujących się już na uzbrojeniu hiszpańskich wojsk lądowych wyrzutni Mistral. W pakiecie jest również nowoczesny system szkolenia oraz wsparcie logistyczne i eksploatacyjne.

Dzięki temu kontraktowi Ejército de Tierra Español uzyska większą skuteczność w zakresie ochrony sił przed zagrożeniami takimi jak śmigłowce, samoloty, ale też amunicja krążąca i bezzałogowce różnego typu. W siłach zbrojnych Hiszpanii znajdują się już wyrzutnie przenośne i umieszczone na pojazdach terenowych, dostosowane do użycia starszych generacji pocisku Mistral.

Mistral 3, to jak łatwo się domyślić trzecia generacja tego systemu, wprowadzona do eksploatacji w 2019 roku. Jest to uzbrojenie przenośne MANPADS, tej samej klasy co polskie rakiety Piorun i Grom czy amerykański Stinger. Jednak ze względu na masę pocisku przekraczającą 19 kg, wyrzutnie, często podwójne, są umieszczone na obrotowej podstawie, która często instalowana jest na pojazdach.

Pocisk Mistral 3 ma masę startową 19,7 kg, z czego 3 kg to sama głowica bojowa. Rakieta ma długość 1,86 m i średnicę 90 mm. Dzięki temu nominalny zasięg ognia skutecznego to od 500m do 7,5 km. Prędkość maksymalna wynosi 2,7 Macha, czyli ponad 3,3 tys. km/h.+

System sterowania umożliwia manewry z przeciążeniem do 30 G, a układ naprowadzania otrzymał nie tylko ulepszony sensor IR/UV, ale również efektywny algorytm. Poprawia to skuteczność w przypadku małych celów, takich jak bezzałogowce, oraz użycia przez cel środków ochrony takich jak flary i systemy zakłócające. Pocisk może być składowany bezobsługowo przez 20 lat.

Warto odnotować, że różne generacje pocisków Mistral stosowane są przez ponad 20 krajów na świecie. Zestawy te trafiły również w ramach pomocy z Francji i Norwegii na Ukrainę, gdzie potwierdziły bardzo wysoką skuteczność. W ostatnim czasie ministerstw obrony Francji, Belgii, Cypru, Estonii i Węgier podpisali list intencyjny w sprawie wspólnego zakupu systemów przeciwlotniczych Mistral 3. Dostawy ma koordynowane przez francuską agencję zamówień DGA (Direction Générale de l’Armement) w imieniu wszystkich krajów partnerskich.