15 kwietnia 2025 roku w Warszawie, odbyło się podpisanie umowy między Grupą WB a Hanwha Aerospace ws. utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture, której celem będzie rozwój i produkcja pocisków rakietowych na terenie Polski. Spółka umożliwi produkcję w Polsce pocisków rakietowych CGR-080 do południowo-koreańskich systemów artylerii rakietowej K239 Chunmoo, które kupiła Polska. Umowa zakłada również transfer technologii i know-how do polskiego przemysłu obronnego. Dzięki temu produkowane w Polsce pociski będą mogły być wykorzystywane również przez inne systemy rakietowe znajdujące się na wyposażeniu Wojska Polskiego.
Wyrzutnie rakiet HOMAR-K są od 2022 roku zamawiane przez Wojsko Polskie i polonizowane przy dużym zaangażowaniu polskiego przemysłu. Moduły wyrzutni pocisków rakietowych dalekiego zasięgu zostały zintegrowane z podwoziem Jelcz 8x8. HOMAR-K został wyposażony w systemy teleinformatyczne i komunikacyjne GRUPY WB, a także narodowy system walki TOPAZ.
Zgodnie z umową Hanwha Aerospace będzie miała 51% udziałów w nowej spółce, a WB Electronics (spółka wiodąca GRUPY WB) pozostałe 49%. Założenie spółki wymaga wcześniejszego uzyskania zgody ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów.
Jak powiedział po podpisaniu umowy sekretarz stanu w MON Paweł Bejda:
"W grudniu ubiegłego roku podpisaliśmy drugą umowę wykonawczą na 72 sztuki wyrzutni Chunmoo. W ten sposób umowa ramowa została wypełniona łącznie 290 sztukami wyrzutni Chunmoo. Z tych 72, które będą produkowane — część w Polsce, część w Korei — 12 z nich powstanie w Korei, a 60 już w Polsce. To jest pierwszy etap przeniesienia technologii produkcji wyrzutni Chunmoo do Polski. (...) Kolejnym etapem jest produkcja amunicji, a konkretnie pocisków rakietowych do tych wyrzutni Chunmoo. Mamy, proszę Państwa, zapewnienie, że w przeciągu trzech lat pierwsze pociski rakietowe zejdą z linii produkcyjnej spółki, która już została utworzona przez WB Electronics i Hanwha Aerospace — i to jest absolutny sukces tego rządu".
Jak mówił dalej Bejda:
"Trzymam kciuki, życzę sukcesów i rozwoju. To przykład, że na gruncie Polski- Republiki Korei można tworzyć wspólne spółki typu joint venture. Zachęcam do tego również inne kraje — także USA. Premier W. Kosiniak - Kamysz mówił o tym jasno: jeśli zagraniczny biznes wnosi technologię i możliwości rozwoju dla polskich zakładów zbrojeniowych, to jest to krok w absolutnie dobrym kierunku. Jeszcze raz gratuluję i wierzę, że wkrótce spotkamy się przy podpisaniu umowy między Agencją Uzbrojenia a Państwa firmą joint venture na dostawę pocisków rakietowych o zasięgu 80 kilometrów, wyprodukowanych w Polsce".
„Podpisane porozumienie jest najważniejszym krokiem do ustanowienia spółki joint venture z GRUPĄ WB. Wierzymy, że podmiot wpłynie na wzrost polskiego potencjału przemysłowego i przyczyni się do modernizacji sił zbrojnych. Dzięki temu przedsięwzięciu zyskamy szanse wspólnego wkroczenia na nowe rynki europejskie z konkurencyjnymi, sprawdzonymi w walce technologiami rakietowymi” — powiedział Billy Boo-hwan Lee, szef Hanwha Aerospace PGM Business Group.
Polecany artykuł:

„Porozumienie zawiera harmonogram budowy zakładu, który będzie produkował pociski rakietowe w Polsce. Współpraca GRUPY WB i Hanwha Aerospace jest przykładem współpracy przemysłu polskiego oraz koreańskiego, synergicznego uzupełniania się wzajemnych kompetencji. Oczekujemy, że zakład stanie się centrum zaopatrzenia nie tylko dla polskich sił zbrojnych, ale także dla armii innych państw europejskich” – powiedział prezes GRUPY WB.
„To historyczna, pierwsza w Polsce spółka joint venture w branży obronnej. Budujemy zakład o dużej przyszłości i nie będziemy się skupiać na jednym obszarze, ale też rozwijać szerzej. Chcę podkreślić, że będzie to polska firma działająca zgodnie z polskim prawem i płacąca podatki w kraju. Spółka joint venture będzie zatrudniała polskich inżynierów i pracowników, będzie tworzyła łańcuch dostaw zarówno w Polsce, jak i na rynku europejskim” — dodał Piotr Wojciechowski, prezes GRUPY WB.