Druga linia Kraba w Gliwicach? Bumar Łabędy złożył już wniosek

2025-04-24 5:07

Ministerstwo Aktywów Państwowych udzieliło odpowiedzi na interpelacje posłów Jarosława Wieczorka i Waldemara Andzela dotyczące procedury weryfikacji oraz aktualizacji planów inwestycyjnych Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A.

AHS Krab

i

Autor: Hanwha Aerospace

W odpowiedzi na interpelację poselską posłów KP Prawo i Sprawiedliwość Waldemara Andzela oraz Jarosława Wieczoreka udzielonej przez Ministertswo Aktywów Państwowych na dwa postawione pytania:

"Czy zakończył się już proces weryfikacji i aktualizacji planów inwestycyjnych Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy SA”?

"Czy do spółki Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy SA zostały już przekazane środki finansowe na inwestycje związane z budową drugiej linii produkcyjnej haubic samobieżnych AHS KRAB?"

Opowiedzi na wyżej postawione przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się udzielić Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Konrad Gołota. W dokumencie możemy przeczytać:

"Uprzejmie informuję, że nowy biznesplan Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. (dalej: Bumar Łabędy) został złożony. Obecnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają procedury związane z akceptacją wniosku."

"Ponadto, Bumar Łabędy złożył wniosek wraz z biznesplanem do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. na budowę linii do produkcji armatohaubic KRAB. Złożenie wniosku jest równoznaczne z wystąpieniem o dofinansowanie."

Czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Rosnące zapotrzebowanie na armatohaubice kalibru 155 mm oraz realny potencjał eksportowy Kraba zmusza do podejmowania decyzji na temat rozbudowy linii produkcyjnej, bądź budowy nowej, aby spełnić potrzeby Wojska Polskiego i potencjalnych klientów eksportowych z atrakcyjnym czasem realizacji.

AHS Krab to polska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm, zaprojektowana z myślą o intensywnym ogniu artyleryjskim, precyzyjnym rażeniu celów i dużej mobilności na polu walki. Powstała przez połączenie koreańskiego podwozia K9 Thunder produkcji Hanwha Defense oraz brytyjskiego systemu wieży AS-90, wyposażonego w lufę o długości 52 kalibrów. Krab może prowadzić ogień na dystansie nawet do 40 kilometrów przy użyciu amunicji o zwiększonym zasięgu.

Posiada również zaawansowane systemy kierowania ogniem TOPAZ, nawigację satelitarną i cyfrową łączność, umożliwiając szybkie reagowanie oraz współpracę z innymi jednostkami na współczesnym, dynamicznym polu walki. Jest jednym z kluczowych elementów modernizacji artylerii Sił Zbrojnych RP, który jest produkowanym w Hucie Stalowa Wola, będąc kluczową częścią Dywizjonowego Modułu Ogniowego REGINA. Armatohaubica Krab wykorzystywana jest operacyjnie przez Polskę, a także została przekazana Ukrainie w trakcie wojny z Rosją, gdzie wykazała się dużą skutecznością bojową.

Portal Obronny SE Google News
Wojna według Wołoszańskiego
Niesamowita historia broni XXI wieku! Początki dronów sięgają nawet 100 lat wstecz! Wojna według Wołoszańskiego