Burza Nadeszła. Odbudowa Marynarki Wojennej i polskiego przemysłu stoczniowego w jednym

2025-05-07 6:30

5 maja 2025 roku odbyło się uroczyste palenie blach pod drugą fregatę rakietową ORP Burza realizowaną w ramach programu Miecznik. Program budowy fregat dla Marynarki Wojennej RP jest katalizatorem również dla przemysłu stoczniowego, który powoli odbudowuje się po latach kryzysu, jaki go trapił, szczególnie w latach 2008-2012. Szczegółowo na ten temat wypowiedzieli się p.o prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Bąk oraz członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej odpowiadający za programy morskie Jan Grabowski.

Ruszyła budowa drugiego Miecznika

Spis treści

  1. Jan Grabowski o PGZ Stoczni Wojennej
  2. Arkadiusz Bąk o fregatach Miecznik

Jan Grabowski o PGZ Stoczni Wojennej

Podczas uroczystości palenia blach pod ORP Burza mieliśmy możliwość porozmawiać z członkiem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Janem Grabowski. W wywiadzie udzielonym naszemu dziennikarzowi podkreślił, odbudowę Stoczni Wojennej, która w poprzedniej dekadzie jako Stocznia Marynarki Wojennej, była na skraju upadku:

"PGZ Stocznia Wojenna jest najlepszym przykładem tego jak wyglądał przemysł stoczniowy, jak wygląda i jak będzie wyglądał. Dziś jest to przedsiębiorstwo, które buduję już drugą bardzo silnie uzbrojoną fregatę rakietową. Przed nami rozpoczęcie budowy okrętu ratowniczego w ramach programu Ratownik, a także ostatnia z trzech zamówionych fregat w ramach programu Miecznik. PGZ Stocznia Wojenna jest przedsiębiorstwem, które powstaje z popiołów, na gruzach dawnych zabudowań powstają nowe magazyny i hale produkcyjne".

Jan Grabowski podkreślił również, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest w stanie unowocześnić Marynarkę Wojenną RP. Spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej jak PGZ Stocznia Wojenna oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) biorą udział w programach dla Marynarki Wojennej. Poza wyżej wspomnianym programem Miecznik zajmują się one również programem Ratownik, a także są konsorcjantem budowy niszczycieli min typu Kormoran II, którego liderem jest Remontowa Shipbuilding.

Arkadiusz Bąk o fregatach Miecznik

Podczas wydarzenia p.o prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Bąk opowiedział o budowanych w PGZ Stoczni Wojennej jednostkach. Podkreślił on, jak nowoczesnym systemem są fregaty Miecznik, a także, że PGZ nie odstaje od żadnego innego przemysłu zagranicznego w tym zakresie.

"To jest jedna z najnowocześniejszych fregat na świecie w tej chwili, już druga jednostka wchodzi do produkcji. Nie odstajemy tutaj od żadnego innego przemysłu zagranicznego. Nie postrzegamy się jako jakaś montowania, jesteśmy tutaj na pierwszej linii z brytyjską firmą Babcock, tworzymy w tej chwili projekt, który jest w obecnej chwili jednym z najlepszych z możliwych osiągnięć technicznych i technologicznych".

Prezes Bąk wyraźnie podkreślił, że Polska strona jest równym partnerem w realizacji tego programu, jednocześnie zdobywając nowo kompetencje. Podkreślono również, zwracając się jednocześnie do pracowników stoczni, że dzięki temu programowi praca będzie zapewniona na kilkadziesiąt lat.

Portal Obronny SE Google News