Uroczystość, która odbyła się dzisiejszego dnia w PGZ Stoczni Wojennej jest już drugą tego rodzaju, wcześniej 16 sierpnia 2023 roku odbyło się palenie blach pod pierwszą prototypową jednostkę 106/1, która będzie nosiła nazwę ORP Wicher. Stępka pod pierwszą prototypową jednostkę, została położona 31 stycznia 2025 roku. Nie jest dokładnie znana data wodowania pierwszej jednostki w ramach programu Miecznik, jednak jest ona przewidziana na III kwartał 2026 roku.
Historia ORP Burzy w tym roku kalendarzowym jednak jeszcze się skończy, ponieważ pod koniec tego roku ma odbyć się uroczystość postawienia stępki pod tą jednostkę, która jest tradycyjnym momentem rozpoczęcia montażu jednostki, technicznie jest to zainstalowanie pierwszego modułu kadłuba. Wydarzenie to uważane jest za narodziny jednostki, ponieważ od tego momentu okręt istnieje technicznie jako konstrukcja.
Podczas uroczystości wskazano również na bardzo ważny program, który również jest realizowany w PGZ Stoczni Wojennej, chodzi mianowicie o budowę nowoczesnego okrętu Ratowniczego w ramach programu Ratownik. Uroczysta ceremonia palenia blach pod tą jednostkę, która oznacza pierwszy etap fizycznej budowy okrętu i symboliczne wejście projektu w fazę produkcyjną po zakończeniu fazy projektowej ma odbyć się w grudniu tego roku.
Polecany artykuł:
Oznacza to, że PGZ Stocznia Wojenna nie zakończyła w tym roku rozpoczęcia budów kolejnych jednostek. Przypomnijmy, że podpisanie umowy pod okręt ratowniczy w ramach programu Ratownik nastąpiło 27 grudnia 2024 roku w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Podkreślenie w niniejszym tekście nie tylko programu Miecznik, ale również Ratownik jest o tyle istotne, ponieważ jest to budowa spójnego systemu dla odbudowywanej Marynarki Wojennej RP, której trzonem mają być realizowana przez polski przemysł okrętowy, budowa fregat Miecznik, a także program pozyskiwania okrętów podwodnych pod kryptonimem Orka, która jest równie długo wyczekiwana.
Przy okazji poruszania tematu realizacji Miecznika nie można również pominąć infrastruktury, która jest nierozłącznym elementem płynnej realizacji programu. Najbardziej integralną jej częścią jest oddana do użytku w lipcu zeszłego roku hala kadłubowa, która jest największą tego typu konstrukcją w Europie i w której jest budowana obecnie pierwsza prototypowa jednostka ORP Wicher. W czasie uroczystości zaproszeni goście i dziennikarze mieli możliwość wejścia do niej i jednocześnie zobaczenie, na jakim etapie jest budowa jednostki.
Jednostka prezentowała się w sposób okazały, było widać zintegrowane ze sobą śródokręcie z rufą (tylna część kadłuba) jednostki. W ostatnim czasie pojawiały się informację, jakoby program miał napotykać poważne trudności z realizacją, jednak możliwość wejście do środka hali karze raczej przeczyć tym informacjom.

i
Miecznik jest programem budowy trzech nowoczesnych fregat wielozadaniowych, który jest realizowany na bazie projektu Arrowhead 140, będąc dostosowywanym do polskich wymagań. Właścicielem projektu okrętu, a zarazem partnerem strategicznym programu jest brytyjski Babcock. Fregaty Miecznik mają posiadać, wzmocnione zdolności obrony powietrznej poprzez integracje jednostki z Brytyjskimi pociskami rakietowymi CAMM oraz CAMM-ER produkcji MBDA wystrzeliwane z wyrzutni MK41 produkcji amerykańskiego Lockheed Martina.
Te same efektory będą również wykorzystywane w systemach obrony krótkiego zasięgu Narew. Pociski będzie integrował system walki TACTICOS produkcji Thalesa, jednak za jego integracje będzie odpowiadał brytyjski oddział tej firmy, czyli Thales UK. Poprzez to można śmiało powiedzieć, że fregaty typu Wicher będą wchodziły w skład wielowarstwowego systemu obrony powietrznej Polski.
Fregaty Miecznik będą jednym z najnowocześniejszych tego typu systemów w akwenie Morza Bałtyckiego. W przypadku użytkowania operacyjnego tego typu jednostek należy pamiętać, że działają one w grupie, wzajemnie się zabezpieczając.
Role budowanych przez PGZ Stocznie Wojenną jednostek można porównać jako wysunięte morskie ramie polskiego systemu obrony powietrznej. Fregaty Wicher będą stanowiły trzon zdolności Marynarki Wojennej RP, której zdolności są odbudowywane po wielu latach zaniedbań, jakie były czynione. ORP Burza będzie drugą budowaną jednostką realizowaną w ramach programu Miecznik.
Pierwszą jest prototypowa jednostka nosząca nazwę ORP Wicher. Palenie blach tej jednostki odbyło się 16 sierpnia 2023 roku w PGZ Stoczni Wojennej, następne uroczyste położenie stępki miało miejsce pięć miesięcy później 31 stycznia 2024 roku. Wodowanie jednostki zaplanowane jest na połowę 2026 roku. Ostatnia trzecia jednostka będzie nosiła nazwę ORP Huragan. Pierwsza jednostka ORP Wicher ma zostać przekazana Marynarce Wojennej RP i wejść do służby w 2028 roku. Dla następnych dwóch jednostek ORP Burza i ORP Huragan, przewidywane terminy to odpowiednio 2030 rok i przełom 2031 i 2032 roku.
