"Żelazny Obrońca" rusza we wrześniu. 34 tysiące żołnierzy sprawdzi gotowość obrony Polski

Już we wrześniu na poligonach w całej Polsce odbędą się ćwiczenia "Żelazny Obrońca". Weźmie w nich udział aż 34 tysiące żołnierzy polskich i sojuszniczych, reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Manewry mają na celu sprawdzenie interoperacyjności i zdolności obronnych w obliczu współczesnych wyzwań geopolitycznych. To największe tegoroczne wyzwanie szkoleniowe dla Wojska Polskiego

Spis treści

  1. Defensywny charakter ćwiczeń i testowanie interoperacyjności
  2. Integracja z Tarczą Wschód i wzmocnienie potencjału odstraszania
  3. "Żelazny Obrońca" odpowiedzią na Zapad-2025?
  4. Miejsca ćwiczeń i utrudnienia w ruchu
  5. Pełne spektrum działań na współczesnym polu walki

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że we wrześniu odbędą się ćwiczenia "Żelazny Obrońca", w których weźmie udział około 34 tysięcy żołnierzy. W manewrach zostanie wykorzystanych około 600 jednostek sprzętu, zarówno polskich, jak i sojuszniczych, w tym ze stacjonującej w Orzyszu natowskiej grupy bojowej (eFP).

Żołnierze będą reprezentować wszystkie rodzaje sił zbrojnych: Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej.

Główne siły wystawią brygady wchodzące w skład 18. Dywizji, w tym 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina oraz pułk logistyczny i batalion dowodzenia jednostki.

Jednostki te wezmą udział w największym w ramach „Żelaznego Obrońcy” pojedynczym ćwiczeniu, pod kryptonimem „Żelazna Brama 25”.Ponadto, zaplanowano również ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem Amerykanów z 1. Dywizji Pancernej oraz V Korpusu Sił Zbrojnych USA, którego wysunięte dowództwo znajduje się w Poznaniu.

Defensywny charakter ćwiczeń i testowanie interoperacyjności

Sztab Generalny WP podkreślił, że ćwiczenia "Żelazny Obrońca" mają charakter defensywny i będą realizowane na lądzie, w przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim.

Celem jest przetestowanie zdolności do odstraszania i skutecznej obrony terytorium Polski. Sprawdzenie interoperacyjności Sił Zbrojnych RP w środowisku wielodomenowym (współpraca sił lądowych, powietrznych, morskich i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni). Praktyczne wdrożenie wniosków z wojny w Ukrainie. Wykorzystanie i przetestowanie nowego sprzętu.

Strzelania haubic K9 w Nowej Dębie

Integracja z Tarczą Wschód i wzmocnienie potencjału odstraszania

W planach jest również przećwiczenie działań związanych z realizowaniem regionalnych planów obronnych oraz integracja i koordynacja działań wojska z powstającą Tarczą Wschód. Ten projekt budowy infrastruktury (umocnienia, składy sprzętu, systemy rozpoznawcze) ma wesprzeć możliwości obronne wschodniej granicy kraju.

„Kluczowe znaczenie będzie mieć integracja działań na lądzie, w powietrzu, na morzu oraz w cyberprzestrzeni, co bezpośrednio przekłada się na wzrost potencjału odstraszania i zdolności operacyjnych Sojuszu Północnoatlantyckiego” – wskazał Sztab Generalny WP.

"Żelazny Obrońca" odpowiedzią na Zapad-2025?

Ćwiczenie "Żelazny Obrońca" jest postrzegane jako reakcja Polski na zaplanowane na wrzesień na terenie Białorusi ćwiczenia Zapad-2025, w których ma wziąć udział nawet 150 tysięcy białoruskich i rosyjskich żołnierzy. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał na „Żelaznego Obrońcę” jako odpowiedź na te manewry.

Jednak Sztab Generalny WP zapewnia, że ćwiczenia nie są wymierzone przeciwko żadnemu państwu.

„Ich celem jest pokazanie jedności, profesjonalizmu oraz konsekwentnego zwiększania zdolności bojowych sojuszników NATO. To także dowód na to, że Siły Zbrojne RP przechodzą dynamiczną transformację, zwiększają swój potencjał obronny i stanowią kluczowy element systemu bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej” - zaznaczono w komunikacie.

Miejsca ćwiczeń i utrudnienia w ruchu

Ćwiczenia "Żelazny Obrońca", jako federacja skoordynowanych mniejszych manewrów, będą prowadzone na poligonach w Orzyszu, Nowej Dębie i Ustce, a także w tzw. terenie przygodnym, poza poligonami. Oznacza to, że manewry będą odbywać się w różnych częściach kraju, co wiąże się z transportem wojsk koleją i po drogach publicznych na terenie całej Polski.

Pełne spektrum działań na współczesnym polu walki

„Podczas realizacji ćwiczeń będzie można obserwować pełne spektrum działań na współczesnym, wielowymiarowym teatrze działań zbrojnych – od klasycznych operacji lądowych po cyberprzestrzeń. Całość przedsięwzięcia ma za zadanie nie tylko wzmocnić zdolności obronne Polski i NATO, ale także zademonstrować gotowość do wspólnej obrony oraz odstraszenia potencjalnego przeciwnika w kontekście obecnych wyzwań geopolitycznych” – podsumował Sztab Generalny.

Portal Obronny - Wiesław Kukuła
Portal Obronny SE Google News