Żołnierze WOT mogą zostać wezwani do natychmiastowego stawiennictwa w okresie do
• 6 godzin na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego oraz
• do 12 godzin w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim oraz lubelskim. W pozostałych województwach wezwanie w czasie krótszym niż 24 godziny nie jest planowane.
„Pozostajemy w stałym kontakcie z wojewodami, samorządowcami, służbami i dowódcami - jesteśmy gotowi do szybkiej reakcji tam, gdzie będzie to konieczne!” – powiadomił na X minister obrony narodowej.
O przygotowaniu do niesienia pomocy w związku z możliwymi skutkami deszczów i burz poinformowała także Państwowa Straż Pożarna.
„W gotowości pozostaje Centralny Odwód Operacyjny podchorążych i kadetów szkół pożarniczych. Podniesiono ponadto stany osobowe ratowników w woj. śląskim, małopolskim, opolskim” - zakomunikowano na X.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na niedzielę i poniedziałek (28 lipca) ostrzeżenia
• III stopnia przed silnym deszczem z burzami dla południowej części województwa opolskiego, śląskiego i małopolskiego oraz ostrzeżenia
• II stopnia dla przeważającej części kraju z wyjątkiem jego północno-zachodniej części.
IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia przed wezbraniami wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i opolskiego. Reszta Polski, z wyjątkiem północnego zachodu, jest objęta ostrzeżeniem hydrologicznym I stopnia.
Ostrzeżenie stopnia III. Wydając je IMGW przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.
Ostrzeżenie stopnia II. W tym przypadku przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Można spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, warto śledzić komunikaty o rozwoju sytuacji pogodowej. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.
Ostrzeżenie stopnia I. Prognozuje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Można spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność i śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.