Tylko US Army będzie miała więcej od Polski śmigłowców szturmowych AH-64E Apache. Zastąpią wysłużone Mi-24

2023-09-25 18:47

Jeśli polskie siły pancerne mają bazować na czołgach najnowszej generacji, to muszą mieć one zapewnioną osłonę z powietrza. W US Army to zadanie spoczywa na śmigłowcach szturmowych Apache. Wojsko Polskie ma na stanie niewielką liczbę poradzieckich Mi-24, które – choćby dlatego, że są przestarzałe – nie mogą wykonywać takich zadań bojowych. To się zmieni. Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w poniedziałek (25 września) w Mesie (w stanie Arizona) umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin na zakup „apaczów”.

AH-64 Apache

i

Autor: US Army

Główna umowa może być podpisana jeszcze w tym roku. Studzimy nastroje: nie od razu armia polska nie zostanie nimi zasilona. – Polska będzie wkrótce mieć 96 Apachy. To będzie największa flota tych śmigłowców poza Stanami Zjednoczonymi - podkreślił minister Mariusz Błaszczak podczas podpisywania umowy w zakładach Boeinga pod Phoenix, gdzie produkowane są te śmigłowce.

W ramach umowy (pierwszej z trzech wstępnych kontraktów przed finalizacją zakupu Apachy) w zakładach WZL-1 w Bydgoszczy powstanie centrum serwisowe kluczowych części śmigłowców. WZL-1 w Łodzi będą serwisowały radary i systemy naprowadzania rakiet t Hellfire do śmigłowców Apache. Możliwe, że w Polsce będą również serwisowane silniki do tych helikopterów.

MON liczy – cytujemy za PAP – „na podpisanie głównej umowy na zakup 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E jeszcze w tym roku, choć przedtem będą jeszcze inne umowy wspierające polski przemysł”. Nim do Polski dostarczone zostaną śmigłowce, to „do tego czasu w ramach uzgodnień z szefem Pentagonu Lloydem Austinem Polska otrzyma w przyszłym roku na zasadzie leasingu 8 śmigłowców z zasobów US Army”. Takie maszyny wykorzystane będą m.in. do szkolenia pilotów i ich („apaczów”, nie polotów) obsługi technicznej. Już teraz nasi piloci poznają pilotowanie AH-64E Apache w USA.

Komorowski MIAŻDŻY zakupy Błaszczaka! O co chodzi?!

Pod koniec sierpnia Defense Security Cooperation Agency (DSCA) podała nieco szczegółów o kontrakcie Lockheed Martin z polskim rządem. W komunikacie podano, że w pakiecie ze śmigłowcami znajdują się m.in. radary oraz

• 1844 pociski AGM-114R2 Hellfire,

• 460 pocisków powietrze-ziemia JAGM,

• 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger. Pakiet. P

Polska zapłaci za te zakupy 12 mld USD.

Dla porównania: przemysł zbrojeniowy Korei Południowej w 2022 r. zarobił na czysto prawie 18 mld dolarów. USA nie sprzedają swojej techniki wojskowej każdemu, kto chciałby ją nabyć. W przypadku Polski – jak podkreśliła wspominana agencja – wyrażono na to zgodę, gdyż „ta proponowana sprzedaż wesprze cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez zwiększenie bezpieczeństwa sojusznika NATO, który działa na rzecz politycznej stabilności i gospodarczego postępu w Europie”.

Minister Błaszczak poinformował wpisem na platformie X (d. Twitter), że śmigłowce Apache trafią na wschodnią flankę NATO, do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Sonda
Który ze śmigłowców szturmowych jest lepszy?