Żołnierze tak samo jak rok temu przemaszerują warszawską Wisłostradą. Próbę na Wisłostradzie zaplanowano na najbliższą niedzielę o godz. 6:00.
Defilada ruszy 15 sierpnia o godz. 14:00. Zaprezentuje się także setka żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Na niebie zobaczymy 80 statków powietrznych, a Wisłostradą przejedzie 220 jednostek. Od Abramsów i Rosomaków oraz Borsuków, armatohaubic Krab i K9 po wyrzutnie rakietowe Himars i przeciwlotnicze systemy Patriot i Mała Narew.
We wtorek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas osobnej uroczystości wręczy odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym żołnierzom w siedzibie MON.
W środę i czwartek będzie kolej na uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską i jej uczestników. Wieczorem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zaplanowany jest uroczysty capstrzyk i apel poległych w 1920 r. Udział w tym wydarzeniu zapowiedział m.in. prezydent Andrzej Duda. Później minister wraz z prezydentem udadzą się do podwarszawskiego Ossowa - miejsca pierwszego starcia, w którym polskie siły pokonały bolszewików. Tam wygłoszony zostanie apel pamięci i oddana zostanie salwa honorowa pod krzyżem ks. mjr. Ignacego Skorupki, poległego w walce kapelana.
W czwartek - w Katedrze Polowej Wojska Polskiego msza w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy. W południe - oddanie hołdu bohaterom podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W tej uroczystości wezmą udział m.in. prezydent i szef MON. Po południu w Radzyminie zaplanowany jest apel pamięci na cmentarzu, gdzie pochowani są żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej.
Oprócz uroczystości upamiętniających wydarzenia z 1920 r. w programie obchodów Święta Wojska Polskiego jest także m.in. pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego w Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli. To w czwartek w godz. 10:00 do 18:00. Będzie też tzw. program artystyczny. „Na scenie wystąpią artyści-amatorzy działający w klubach wojskowych Dowództwa Operacyjnego RSZ w Warszawie, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla" - zapowiedziało MON.
Plenerowa część obchodów przewidziana jest w sobotę 17 czerwca w Ossowie, przed powstającą tam siedzibą Muzeum Bitwy Warszawskiej. MON zaprasza na pokaz współczesnego sprzętu i uzbrojenia wojskowego przygotowany przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej. Będą także występy wojskowej orkiestry. Stoiska informacyjno-promocyjne przed muzeum zaprezentują jednostki Dowództwa Garnizonu Warszawa, a także instytucje wojskowe, muzea i uczelnie wojskowe...
Listen on Spreaker.