Proces modernizacji słoweńskiej armii rozpoczął się na początku lipca, kiedy premier Robert Golob ogłosił plan zakupu od Finlandii kołowych opancerzonych wozów bojowych Patria AMV.
Ministerstwo obrony Słowenii podpisało następnie list intencyjny z Francją w sprawie zakupu haubic samobieżnych Caesar i lekkich systemów rakietowych obrony przeciwlotniczej Mistral.
Chociaż premier Golob nie ujawnił, ile fińskich wozów planuje kupić jego rząd, lokalne media twierdzą, że chodzi o zakup 106 pojazdów za około 700 mln euro. Do informacji publicznej nie podano również wielkości planowanego zakupu haubic i systemów obrony powietrznej z Francji - szczegóły zostaną ujawnione dopiero po zakończeniu negocjacji w tej sprawie.
Słowenia nie spełnia wymogu NATO, zgodnie z którym państwa członkowskie powinny przeznaczać 2 proc. swojego PKB na obronność. Wydatki te rosną jednak stopniowo od 2017 r. i według danych ministerstwa obrony wyniosły 1,34 proc. PKB w 2023 r. Nie przewiduje się, że cel 2 proc. zostanie osiągnięty przed 2030 r. - zaznaczyła agencja STA.
PAP