Rozmowy polskich i brytyjskich dowódców. Rozmawiano o brytyjskim zaangażowaniu w budowę Tarczy Wschód

Dowódca brytyjskiej brygady inżynieryjnej bryg. Simon Carvel i szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego gen. Marek Wawrzyniak rozmawiali o możliwości udziału brytyjskich sił zbrojnych w programie "Tarcza Wschód" - przekazał Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Tarcza Wschód

i

Autor: Sztab Generalny WP

O polsko-brytyjskich rozmowach poinformował w poniedziałek w komunikacie Sztab Generalny WP. Jak czytamy, w ubiegłym tygodniu bryg. Simon Carvel, dowódca 8. Brygady Inżynieryjnej Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii przybył z wizytą do Polski, by omówić kwestię współpracy w obszarze inżynierii wojskowej oraz "identyfikacja możliwości udziału brytyjskich wojsk inżynieryjnych w programie Tarcza Wschód".

Jak przekazano, bryg. Carvel rozmawiał z szefem Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Markiem Wawrzyniakiem, który przedstawił aktualny stan realizacji zadań inżynieryjnych wynikających z Narodowego Programu Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód", a także omówił planowane przedsięwzięcia na ten rok.

"Brytyjska delegacja zapoznała się z modelową rozbudową fortyfikacyjną na terenie Obiektu Szkoleniowo-Testowego Zapora w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz i jej rozwiązaniami inżynieryjnymi" - wskazano w komunikacie. Obaj dowódcy wymienili się doświadczeniami, oraz omówili, w jakich obszarach możliwe jest pogłębienie współpracy.

Garda: Trudne początki FA-50 w 23. BLT

Brytyjscy żołnierze z wojsk inżynieryjnych pojawili się w Polsce już w 2021 roku, by wesprzeć polskie wojsko i służby w umacnianiu granicy polsko-białoruskiej w obliczu kryzysu migracyjnego. Brytyjczycy zaangażowali się wtedy m.in. w prace nad budową i remontowaniem umocnień na granicy oraz np. zabezpieczeniem i utrzymaniem przygranicznych dróg dojazdowych.

Ponadto brytyjscy żołnierze - obok Amerykanów, a także Chorwatów i Rumunów - stanowią część natowskiej grupy bojowej (eFP), która stacjonuje w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie) i na co dzień współpracuje z 15. Brygadą Zmechanizowaną z Giżycka.

"Tarcza Wschód" to koordynowany przez MON i Sztab Generalny Wojska Polskiego projekt zakładający budowę różnego rodzaju instalacji wojskowych i umocnień wzdłuż granic z Rosją i Białorusią. Instalacje te mają z jednej strony wesprzeć możliwości polskich i sojuszniczych wojsk, a z drugiej utrudnić ewentualnemu napastnikowi wtargnięcie w głąb kraju.

Instalacje mają powstać łącznie na odcinku ok. 800 km. W planach jest budowa także odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych.

Tarcza Wschód - wedle zapowiedzi premiera Donalda Tuska - ma być gotowa do 2028 roku. Pod koniec listopada premier Donald Tusk odwiedził pierwszy umocniony odcinek, który powstał w regionie Węgorzewa w woj. warmińsko-mazurskim.

PAP

Portal Obronny SE Google News
Autor: