Pierwsze strzelanie systemu obrony przeciwlotniczej "Mała Narew". Żołnierze ćwiczyli na poligonie w Ustce

2023-06-26 16:17

Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce odbyły się ćwiczenia ze strzelania rakietowego bojowo-doświadczalnego z wykorzystaniem systemu obrony przeciwlotniczej "Mała Narew". Obserwował je minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Projekt "Mała Narew" jest ważnym elementem budowanego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. To nowoczesne systemy rakietowe zdolne zwalczać jednocześnie liczne zagrożenia z powietrza.

Ćwiczenia systemu obrony przeciwlotniczej Mała Narew

i

Autor: Twitter.com/MON_GOV_PL

Spis treści

  1. Ćwiczenia systemu obrony przeciwlotniczej "Mała Narew" na poligonie w Ustce
  2. "Mała Narew". Co to za system obrony i jak działa?
  3. Mariusz Błaszczak: Największe wyzwanie stanowią rakiety manewrujące i drony
  4. Umowę na "Małą Narew" MON podpisał w 2022 roku

Ćwiczenia systemu obrony przeciwlotniczej "Mała Narew" na poligonie w Ustce

Ćwiczenia ze strzelania rakietowego bojowo-doświadczalnego z wykorzystaniem systemu obrony przeciwlotniczej "Mała Narew" odbyły się w czwartek, 22 czerwca na poligonie w Ustce. Były to ćwiczenia z udziałem żołnierzy 16 Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka i 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Obserwował je minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, system "Mała Narew" pozwoli dokonać rewolucyjnej zmiany w zakresie obron polskiej przestrzeni powietrznej przez wykorzystanie wielokanałowych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, z których każdy posiada kilkanaście kanałów celowania.

"Mała Narew". Co to za system obrony i jak działa?

"Mała Narew" zakłada budowę zdolności rakietowych krótkiego zasięgu w oparciu o istniejące w Wojsku Polskim elementy, takie jak stacje radiolokacyjne, urządzenia kierowania uzbrojeniem, wyrzutnie, samochody transportowo-załadowcze i rakiety produkcji brytyjskiej, pociski rodziny CAMM. "Projekt "Mała Narew" jest ważnym elementem budowanego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. To nowoczesne systemy rakietowe zdolne zwalczać jednocześnie liczne zagrożenia z powietrza" - podaje MON. "Wprowadzany do polskiej armii system "Mała Narew" pozwoli dokonać rewolucyjnej zmiany w zakresie obrony polskiej przestrzeni powietrznej przez wykorzystanie wielokanałowych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, z których każdy posiada kilkanaście kanałów celowania" - czytamy.

Poniżej zobaczysz zdjęcia z ćwiczeń systemu obrony przeciwlotniczej "Mała Narew"

Mariusz Błaszczak: Największe wyzwanie stanowią rakiety manewrujące i drony

Mariusz Błaszczak obserwujący ćwiczenia w Ustce, zapowiedział że jeszcze przed końcem tego miesiąca żołnierze, którzy prezentowali swoje umiejętności na poligonie, rozpoczną dyżury obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski wykorzystując ten nowoczesny sprzęt. Minister zwrócił uwagę, że największe wyzwanie stanowią nie samoloty, a rakiety manewrujące i drony. Jak dodał, "osiągnęliśmy rozwiązanie rekordowe, jeśli chodzi o krótki czas, w którym doszliśmy do tych umiejętności".

Posiadamy skuteczną broń, aby polskie niebo było bezpieczne i w pełni chronione. W szybkim tempie pozyskaliśmy te zestawy przeciwrakietowe oraz przeciwlotnicze. Nasza armia stale się rozwija, a bezpieczeństwo Polsk jest naszym priorytetem - mówił Mariusz Błaszczak. - "Mała Narew" to nowoczesna broń, to skuteczna broń - mówił szef MON.

Umowę na "Małą Narew" MON podpisał w 2022 roku

Wielokanałowy (umożliwiający zwalczanie wielu celów jednocześnie) system pozwala na śledzenie i zwalczanie osobnego celu dla każdego pocisku - 24 celów przez każdą jednostkę ogniową w tym samym czasie.

Dodajmy, że umowa w sprawie pozyskania "Małej Narwi" została podpisana w kwietniu 2022 roku. Umowę o zakupie pocisków CAMM i wyrzutni iLauncher produkowanych przez MBDA UK – brytyjski oddział europejskiej grupy MBDA – MON podpisało z konsorcjum PGZ-Narew. Wartość kontraktu, zawartego w trybie pilnej potrzeby operacyjnej wyniosła ponad 1,65 mld zł brutto. Pierwszą dostawę zrealizowano w październiku 2022 roku.

Źródło: PAP

Portal obronny promo
Sonda
Czy widziałeś kiedyś na żywo pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego?