Spis treści
- Pierwsze wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo płyną do Polski z Korei Południowej
- 200 polskich systemów wyrzutni rakietowych Homar-K zostanie wyprodukowanych w Polsce
- Mariusz Błaszczak: Pierwsza wyrzutnia rakietowa K239 Chunmoo, osadzona na ciężarówce Jelcz, w drodze do Polski
Pierwsze wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo płyną do Polski z Korei Południowej
"Pierwsze systemy rakietowe K239 Chunmoo Multiple Launch Rocket Systems (MRLS) dla Wojska Polskiego zostały wprowadzone na rynek w zakładzie produkcyjnym Hanwha Aerospace w Changwon w Korei Południowej 19 czerwca 2023 r." - poinformował w oficjalnym komunikacie południowokoreański koncern zbrojeniowy Hanwha Aerospace. Jak czytamy, artyleria rakietowa zintegrowana z polską ciężarówką 8x8 została wysłana dzień później z portu Masan. Koncern podaje, że dostawa ta wyruszyła zaledwie miesiąc po tym, jak pierwsza partia trzech pojazdów Jelcz dotarła do Korei w celu złożenia i zintegrowania w fabryce Hanwha.
200 polskich systemów wyrzutni rakietowych Homar-K zostanie wyprodukowanych w Polsce
W komunikacie Koreańczyków czytamy ponadto, że ponad 200 polskich systemów wyrzutni rakietowych Chunmoo nazywanych Homar-K zostanie wyprodukowanych w Polsce we współpracy z polskimi partnerami sektora obronnego, co ma przyczynić się do zmaksymalizowania korzyści ekonomicznych dla lokalnego przemysłu. Teraz płyną do Polski i następnie zostaną zintegrowane z systemem Topaz.
Mariusz Błaszczak: Pierwsza wyrzutnia rakietowa K239 Chunmoo, osadzona na ciężarówce Jelcz, w drodze do Polski
Potwierdza to Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który na Twitterze poinformował, że "pierwsza wyrzutnia rakietowa K239 Chunmoo osadzona na ciężarówce Jelcz już w drodze do Polski". Jak dodał, w pierwszej połowie sierpnia koreański sprzęt dotrze do naszego kraju i trafi na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.
Przypomnijmy, że w pierwsze wyrzutnie systemów rakietowych Homar-K Wojsko Polskie ma zostać wyposażone jeszcze w tym roku. Wyrzutni będzie 18 i mają trafić do 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach. Docelowo zaś Wojsko Polskie będzie wyposażone w 218 takich systemów artylerii rakietowej. Do Polski trafią ponadto koreańskie pociski rakietowe kaliber 239 oraz 600 milimetrów, pozwalające na rażenie celów nieprzyjaciela na dystansie 80 km i ponad 290 km. W produkcję zaangażowanych będzie kilka firm polskiego przemysłu obronnego.