– Bardzo dziękuję panu premierowi za spokojne i zgodne ustalenie tych nominacji. Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w Wojsku Polskim – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent pogratulował bezpośrednio gen. Sokołowskiemu
– Panie generale, gratuluję z całego serca. To bardzo wąski korpus w korpusie generalicji RP, generałów czterogwiazdkowych. To bardzo wąski korpus także wśród naszych sojuszników w Sojuszu Północnoatlantyckim, można powiedzieć, że także w przestrzeni światowej. To absolutnie należna, zasłużona, wypracowana nominacja. Dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych to najważniejsze stanowisko, jeżeli chodzi o budowanie zdolności obronnych polskiej armii. To odpowiedzialność za codzienną służbę i pracę żołnierzy, realizację procesu modernizacji polskiej armii – podkreślił Andrzej Duda.
Prezydent wskazał, że gen. Sokołowski przez ostatnie lata pełnił „najbardziej odpowiedzialne funkcje”.
– Czy to w planowaniu i szeroko pojętej logistyce wojskowej jako dowódca operacyjny, czy to poprzez dowodzenie wspólną, wielonarodową jednostką, czy to poprzez służbę w ostatnich latach jako polski przedstawiciel w komitetach wojskowych NATO i UE. W tej chwili pan generał kandyduje na wyjątkowo dla nas ważną funkcję przewodniczącego komitetu wojskowego UE. Wierzymy w to głęboko, że pan generał tę istotną funkcję obejmie.
A oto krótkie notki biograficzne (według wpisów w Wikipedii) wymienionych wyżej generałów Wojska Polskiego.
Marek Sokołowski – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1992); Akademii Obrony Narodowej (1999). Ukończył podyplomowe studia strategiczno-operacyjne (2007); podyplomowe studia polityki obronnej w AON (2009); podyplomowe studia zarządzania bezpieczeństwem publicznym w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Warszawie (2008). Ukończył m.in. kurs w Centrum Walki z Terroryzmem w Turcji; kurs obrony przed bronią masowego rażenia w AON; kurs walki w bliskim kontakcie i szkolenie z walki w bezpośrednim kontakcie z użyciem broni w tłumie i obszarach gęsto zaludnionych z wykorzystaniem strzelań specjalnych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (2008). Ukończył Kurs Instruktorski w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, uzyskując tytuł instruktora judo (1992). Posiadacz 3. dana w tej dyscyplinie sportu, ukończony kurs płetwonurków oraz tytuł skoczka spadochronowego. Czynnie uprawia krav magę…
Krzysztof Stańczyk jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu (1994) oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej (ASzWoj 2023). Realizuje studia doktoranckie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prywatnie pasjonat biegów średniodystansowych. W życiu najbardziej ceni ciężką pracę. Ważna jest dla niego szczerość, sumienność oraz prawdomówność. Służbę rozpoczął w 1994 r. w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej im. króla Stefana Batorego w Braniewie. Następnie służył w 6. Brygadzie Artylerii Armat im. gen. Józefa Bema w Toruniu oraz Centralnej Grupie Działań Psychologicznych w Bydgoszczy. Od 2007 r. związany z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych, a od 2011 r. z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Uczestnik pięciu misji poza granicami kraju (Syria, Irak, Afganistan). Z Wojskami Obrony Terytorialnej związany od samego początku formowania...
Sławomir Wojciechowski ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie (1987); doktor nauk o bezpieczeństwie (2017); dowódca 4. Pułku Przeciwlotniczego (2004–2007); dowódca 17. Brygady Zmechanizowanej (2008–2012); dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno–Wschodniego (2018–2021); od 14 lipca 2022 r. Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitecie Wojskowym NATO i Komitecie Wojskowym UE. W 2015 r. został zastępcą Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a 10 stycznia 2017 r. Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz odebrał awans na stopień generała dywizji. 22 lutego 2018 r. mianowany na stopień generała broni...