Komendant główny SG o wzmacnianiu ochrony granicy polsko-białoruskiej

2024-05-22 20:38

Gen. dyw. Straży Granicznej Robert Bagan raportował (22 maja) posłom o sytuacji na wschodniej granicy i planach dotyczących wzmocnienia stalowej granicznej zapory (186 km) oraz bariery elektronicznej (206 km). Chodzi m.in. o wyeliminowanie możliwości rozgięcia zapory, wprowadzenie systemu rozpoznania „swój-obcy” i dodatkową linię kamer do monitorowania granicy po drugiej, białoruskiej, stronie.

gen. dyw. Robert Bagan, komendant główny - Straż Graniczna

i

Autor: Straż Graniczna

– Ponieważ po dwóch latach doświadczeń widzimy pewne niedociągnięcia i niedoskonałości bariery, która aktualnie funkcjonuje, zamierzamy dokonać jej poprawy – poinformował gen. Bagan członków sejmowej podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Dla usprawnienia bariery elektronicznej zostanie zamontowana dodatkowa linia kamer, by można było obserwować podejście potencjalnych osób chcących nielegalnie przedostać się przez granicę.

– Kamery będą umieszczone na dziesięciometrowych masztach z możliwie największą ochroną przed różnego rodzaju działaniami niepożądanymi i będą to kamery zarówno dzień-noc, jak i termowizyjne.

Zamontowane będą reflektory z czujnikami ruchu.

– W okresie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym, panujące tam ciemności sprzyjają pokonywaniu bariery...

Usprawnieniem ma też być wprowadzenie rozpoznawania poprzez tzw. system „swój-obcy”. Umożliwi identyfikację polskich pojazdów, funkcjonariuszy i żołnierzy, a czujniki nie będą reagowały na ludzi i pojazdy w pobliżu bariery.

– Aktualnie generowanych jest bardzo dużo alarmów, co zaciera obraz sytuacji.

Zapora na granicy z Białorusią gotowa. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej

Kolejny element – poinformował gen. Bagan – jest związany z przepustami wodnymi, przez które przebiegają strumyki ze strony Białorusi do Polski.

– W tych przepustach wodnych również identyfikowaliśmy pokonywanie granicy przez cudzoziemców, pomimo zabezpieczeń fizycznych, czyli kratownic. Dlatego będą tam zamontowane dodatkowe kamery śledzące ruch i przekazujące dane do centrum operacyjnego w komendzie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.

Usprawnienia przeprowadzi wykonawca zewnętrzny. Planuje się zakońcenie prac do końca roku.

Nie dawno rządowi politycy wspominali, że wybudowana w 2022 r. zapora ma słabe strony. Choć wykonana ze stali, jest bardzo łatwa do rozginania.

Lewarkiem samochodowym (...) można rozgiąć w bardzo krótkim czasie – wyjaśnił komendant.

Barierę mają wzmocnić dwie belki biegnące przez jej całą długość, czyli 206 km, usytuowane na wysokości 1,1 m i 1,8 m - licząc od podłoża. To powinno praktycznie wyeliminować możliwość rozgięcia. Modyfikacja m być wykonana również do końca 2024 r.

Część tych zabezpieczeń to etap pierwszy. Drugi to budowa dodatkowych sześciu wież obserwacyjnych, wyposażonych w zaawansowany sprzęt obserwujący bardzo szeroki odcinek granicy, również terytorium za nią. Jeszcze w tym roku SG chce zakupić drony pionowego startu, które nie będą potrzebowały pasa startowego, a w powietrzu będą utrzymywały się ponad godzinę…

Sonda
Czy zapora na granicy z Białorusią spełnia swoje zadanie?