Europejskie samoloty bojowe wylądują w Japonii. To pierwsze takie rozmieszczenie w historii

2024-07-01 11:45

Ministerstwo Obrony Japonii ogłosiło, że Siły Samoobrony Powietrznej przeprowadzą w lipcu w Japonii serię wspólnych ćwiczeń z siłami powietrznymi Niemiec, Francji i Hiszpanii. Będą to pierwsze takie wspólne ćwiczenia trzech krajów europejskich i Japonii.

Japoński F-15

i

Autor: Japan Air Self-Defense Force / Facebook Japoński F-15

Japoński minister obrony Kihara Minoru ogłosił na konferencji prasowej 25 czerwca, że Japońskie Siły Samoobrony Powietrznej przeprowadzą w lipcu w Japonii serię wspólnych ćwiczeń z siłami powietrznymi Niemiec, Francji i Hiszpanii. Jak przekazał minister na konferencji, ćwiczenia wraz z trzema krajami europejskimi odbędą się po raz pierwszy w takim składzie, tak więc, to będzie pierwszy raz, kiedy japońskie lotnictwo przeprowadzi wspólne szkolenie z hiszpańskimi siłami powietrznymi w Japonii i drugi raz z niemieckimi i francuskimi siłami powietrznymi.

"Kolejne wizyty sił zbrojnych tych krajów w regionie Indo-Pacyfiku są dowodem ich woli i zdolności do zaangażowania się w regionie Indo-Pacyfiku" - powiedział Kihara, wskazując, że Japońskie Morskie Siły Samoobrony przeprowadziły już wspólne szkolenia z marynarkami wojennymi Turcji, Holandii i Indii w czerwcu na wodach otaczających Japonię. "Wspólne szkolenia z siłami zbrojnymi innych krajów wokół Japonii nie tylko poprawiają umiejętności taktyczne Sił Samoobrony, ale także pogłębiają współpracę z innymi krajami w kierunku realizacji Wolnego i Otwartego Indo-Pacyfiku” - dodał Kihara.

Chiny i Rosja. Przyjaźń czy sojusz taktyczny? Ekspert: To sojusz dwóch reżimów [RAPORT WALCZAKA]

Nadchodzące wspólne ćwiczenia z trzema krajami europejskimi są częścią wspólnych ćwiczeń o nazwie Pacific Skies 24, w ramach których rozmieszczone zostaną myśliwce i inne samoloty w regionie Indo-Pacyfiku, w tym na Alasce i Hawajach w Stanach Zjednoczonych, a także w Australii, na około dwa miesiące od połowy czerwca do połowy sierpnia.

Japońskie wojsko poinformowało, że wspólne ćwiczenia z niemieckimi siłami powietrznymi oraz hiszpańskimi siłami powietrznymi odbędą się w przestrzeni powietrznej wokół bazy lotniczej Chitose na Hokkaido w dniach 19-20 lipca. Wezmą w nim udział cztery myśliwce F-15 z Japonii, osiem myśliwców Eurofighter, trzy samoloty transportowe A400M, cztery samoloty tankowania w powietrzu A330MRTT i jeden samolot transportowy A321 z Niemiec oraz cztery myśliwce Eurofighter i dwa samoloty transportowe A400M z Hiszpanii. Ogólnie w ćwiczenia zaangażowanych będzie około 180 osób z Niemiec i około 150 osób z Hiszpanii.

Oddzielnie, Japonia i Niemcy mają przeprowadzić wspólne szkolenie w przestrzeni powietrznej wokół bazy lotniczej Chitose od 22 do 25 lipca. Wezmą w nich udział cztery myśliwce F-15 z ASDF, a także trzy myśliwce Eurofighter, dwa samoloty transportowe A400M i jeden samolot transportowy A321 z niemieckich sił powietrznych. W ćwiczeniach weźmie udział około 80 członków niemieckich sił powietrznych.

Poza tym japońskie samoloty i Francuskie Siły Powietrzno-Kosmiczne przeprowadzą wspólne szkolenie w przestrzeni powietrznej wokół bazy lotniczej ASDF Hyakuri w prefekturze Ibaraki w regionie Kanto w dniach 19-20 lipca. Japońskie siły powietrzne będą reprezentowane przez dwa myśliwce F-2, podczas gdy Francuskie Siły Powietrzno-Kosmiczne wyślą cztery myśliwce Rafale, trzy samoloty transportowe A400M i trzy samoloty tankowania powietrznego A330MRTT wraz z 260-osobowym personelem.

Tymczasem 24 czerwca w Rzymie minister obrony Włoch Guido Crosetto powiedział w wywiadzie, że w sierpniu marynarka wojenna i siły powietrzne tego kraju mają przeprowadzić wspólne szkolenie z japońskimi siłami samoobrony. Crosetto powiedział, że włoski lekki lotniskowiec Cavour zawinie do portu w Japonii pod koniec sierpnia, a najnowocześniejsze myśliwce stealth F-35 dołączą do ćwiczeń.

Posunięcia to następuje gdy coraz więcej państw europejskich pogłębia swoje zaangażowanie w regionie Indo-Pacyfiku i wzmacnia współpracę obronną z Japonią w założeniu, że bezpieczeństwo obu regionów jest nierozłączne, zwłaszcza w kontekście wzrostu siły militarnej Chin i wojny Rosji na Ukrainie. Należy odbierać zaangażowanie Europy w ten region jako coś bardzo pozytywnego. Obecnie widzimy, że również Japonia i Republika Korei angażują się w pomoc dla Ukrainy. Niedawno Republika Korei zakomunikowała, że może wesprzeć Ukrainę bronią ofensywną jeśli współpraca Rosji i Korei Północnej zwłaszcza na płaszczyźnie wojskowej się pogłębi. Widać wyraźnie, że świat demokratyczny się jednoczy przeciwko wspólnym zagrożeniom. Konieczne jest by, Europa nie tylko była skupiona na swoim skrawku terenu, ale sięgała szarzej.

Sonda
Czy Europa powinna być bardziej zaangażowana w Azji?
Listen on Spreaker.