Dwie nowe operacje wojskowe na wschodniej granicy Rzeczypospolitej

2024-07-31 15:30

Jest „Tarcza Wschód”, a od 1 sierpnia rozpoczyna się operacja wojskowa „Wschodnia Zorza” – zapowiedziano (31 lipca) w wojskowej bazie w podbiałostockich Karakulach w uroczystości inaugurującej operację „Bezpieczne Podlasie”. Ona również rozpocznie się 1 sierpnia.

Granica polsko-białoruska

i

Autor: Straż Graniczna / X Granica polsko-białoruska

Informację o „Wschodniej Zorzy” przekazał dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz. Szef MON,Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślił, jest to „sprawa bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej”.

– To sprawa niezwykle ważna. Naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej stało się tematem międzynarodowym. Mówiłem na szczycie NATO. Spotykając się z ministrami obrony innych państw naszych sojuszników, zawsze podkreślam, że Polska spośród członków NATO jest najbardziej narażona na różnego rodzaju zdarzenia o charakterze albo intencjonalnym albo przypadkowym, (...) ale zawsze niebezpiecznym dla Rzeczpospolitej, dla Sojuszu Północnoatlantyckiego...

Działania prowadzone w ramach „Wschodniej Zorzy” koordynować będzie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Operacją objęte zostaną obszary wschodniej i północno-wschodniej Polski. Będzie ona realizowana „poprzez stałe monitorowanie przestrzeni powietrznej, reakcję na wykryte naruszenia, współpracę z sojusznikami w domenie powietrznej i lądowej oraz regularne szkolenia dla personelu wojskowego”.

– Dowództwo Operacyjne przygotowało projekt operacji „Wschodnia Zorza”, której głównym celem jest konsolidacja wszystkich wysiłków (...), czyli nie są to tylko i wyłącznie siły i środki systemu obrony powietrznej, nasze, narodowe, ale też kwestie związane z operacją prowadzoną przez sojuszników i operacją prowadzoną przez Sojusz Północnoatlantycki na wschodniej flance NATO – wyjaśniał gen. Maciej Klisz.

Gdyby ktoś zapomniał, to przypominamy, że zdarzyło się, że rosyjskie rakiety wlatywały w przestrzeń powietrzną Polski. Wleciała również rakieta ukraińska, rozbiła się, powodując śmierć dwóch osób.

Migranci próbowali przekroczyć granicę. Zaatakowali polskich żołnierzy, policjantów i pograniczników

O drugiej operacji nieraz informowaliśmy. Przypomnijmy więc, że ma ona na celu „zwiększenia efektywności działań, ujednolicenia procedur dowodzenia oraz optymalizacji użycia sił i środków zaangażowanych w ochronę granicy”.

MON planuje, że może w niej uczestniczyć (w zależności od potrzeb) do 17 tys. żołnierzy. Będzie prowadzona w systemie zmianowym (jak na misjach pokojowych). Trzon pierwszej, półrocznej zmiany, stanowić będą żołnierze 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej.

Sonda
Czy obawiasz się napływu do Polski nielegalnych migrantów?
Listen on Spreaker.