Dwa miliardy kredytu na zakup broni w USA. Chodzi o przyspieszenie modernizacji polskiej armii

2023-09-26 1:14

Stany Zjednoczone udzieliły Polsce pożyczki bezpośredniej o wartości dwóch miliardów dolarów w ramach programu Foreign Military Financing (FMF), przeznaczonego na wsparcie sojuszników Waszyngtonu. „Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a jej bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO" – napisał ambasador USA w Warszawie Mark Brzeziński, informując w mediach społecznościowych o decyzji Departamentu Stanu.

Program Foreign Military Financing jest jednym z wielu narzędzi finansowych, jakimi dysponuje amerykańska administracja w celu wsparcia sojuszników. Jego celem jest wspomaganie zakupów sprzętu i uzbrojenia w USA dla szczególnie istotnych sojuszników. Narzędzia tego użyto na zakup śmigłowcó AH-1Z Viper, którymi czeskie siły zbrojne mają zastąpić maszyny przekazane Ukrainie.

"Polska planuje znaczną rozbudowę Sił Zbrojnych RP; pozbyła się swojego sprzętu wojskowego pochodzenia rosyjskiego na rzecz ambitnego wieloletniego programu modernizacji obronności o wartości wielu miliardów dolarów; zawarła umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA) ze Stanami Zjednoczonymi; gości siły sojusznicze i amerykańskie, w tym dowodzoną przez USA Grupę Bojową NATO i Dowództwo V Korpusu USA, i aktywnie uczestniczy w misjach NATO w całym regionie" – czytamy w oficjalnym uzasadnieniu decyzji o przyznaniu środków.

"Oprócz pełnienia kluczowej roli wspierającej w ułatwianiu pomocy międzynarodowej dla sąsiedniej Ukrainy, Polska wykazała swoje żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę" – stwierdził ambasador Brzeziński. Oczywiście znaczna część tych inwestycji dotyczy zakupu uzbrojenia w USA. Choćby podpisana w ostatnim czasie umowa dotycząca II fazy programu Wisła. Również planowany zakup 96 śmigłowców Apache to ogromna inwestycja, czyniona w amerykańskim przemyśle.

Jak wielka? Dwa miliardy dolarów, które przyznano Polsce w ramach pożyczki, to cena około ¼ śmigłowców AH-64E Apache, które mają zostać pozyskane dla Lotnictwa Wojsk Lądowych. Kolejne 60 mln dolarów Departament Stanu przeznaczył na obsługę kredytu, czyli koszty jego pozyskania. W ramach FMF można bowiem uzyskać zarówno pożyczki gwarantowane przez rząd USA jak też nieodpłatne granty.

Wsparcie w takim zakresie z pewnością stanowi istotny zastrzyk tak istotnych funduszy, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to również zastrzyk finansowy dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Środki z FMF zawsze są alokowane na zakupy w USA. Zarówno w postaci nowo wyprodukowanego sprzętu jak i tego, pochodzącego z zapasów amerykańskich sił zbrojnych. Jest to oczywiście istotne działanie na rzecz sojuszników, ale z pewnością nie jest ono bezinteresowne.

Sonda
Który ze śmigłowców szturmowych jest lepszy?