Celem proponowanej zmiany przygotowanej przez MON jest umożliwienie Agencji Mienia Wojskowego na efektywniejszą realizację ustawowych zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.
Nowelizacja umożliwi ministrowi obrony narodowej za pośrednictwem Agencji Mienia Wojskowego, na podstawie uchwały Rady Ministrów, nieodpłatnie przekazać lub zbyć siłom zbrojnym państw obcych mienie ruchome Skarbu Państwa lub produkty podwójnego zastosowania i uzbrojenie.
Jak podkreślono projektowane zmiany dotyczą dwóch aspektów. Pierwszy z nich dotyczy wprowadzenia regulacji, zgodnie z którą Minister Obrony Narodowej, na podstawie uchwały Rady Ministrów, będzie mógł, za pośrednictwem Agencji Mienia Wojskowego, przekazywać nieodpłatnie lub zbyć siłom zbrojnym państw obcych wskazane w tej uchwale sprzęt wojskowy, amunicję oraz materiały podwójnego zastosowania (tj. zastosowania zarówno wojskowego, jak i cywilnego).
W obowiązującym stanie prawnym Minister Obrony Narodowej może, na podstawie uchwały Rady Ministrów, ale bez pośrednictwa Agencji Mienia Wojskowego, przekazywać nieodpłatnie siłom zbrojnym państw obcych wskazanych w tej uchwale ww. produkty. Powyższe powoduje konieczność realizacji przez Siły Zbrojne RP dodatkowych zadań, które nie należą do ich podstawowych obowiązków, a mają charakter zarządczy w odniesieniu do mienia ruchomego Skarbu Państwa. Tym samym zaproponowane zmiany pozwolą Agencji Mienia Wojskowego jako podmiotowi wyspecjalizowanemu w obrocie sprzętem wojskowym, amunicją oraz materiałami podwójnego zastosowania realizować powyższe zadania odciążając z tego obowiązku Siły Zbrojne RP.
Drugi aspekt dotyczy doprecyzowania przepisów dotyczących zadań Agencji Mienia Wojskowego przez wskazanie, że do tych zadań należy organizowanie wspólnie z jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanymi jako podmiotami współdziałającymi, przedsięwzięć związanych z promocją Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym pokazów lotniczych AIR SHOW.
W celu realizacji tych zadań Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła zawierać porozumienia w szczególności z jednostkami samorządu terytorialnego, administracją rządową, organizacjami pozarządowymi, uczelniami i instytutami badawczymi oraz przedsiębiorcami.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.