Prezydent Andrzej Duda uda się do Chin. Będzie rozmawiał z Xi Jinpingiem o bezpieczeństwie i pokoju w Ukrainie

2024-06-21 13:55

Prezydent Andrzej Duda udaje się z oficjalną wizytą do Chin. W Pekinie spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem, a najważniejszym tematem rozmowy będzie bezpieczeństwo i pokój w Ukrainie. W Państwie Środka Polska będzie zabiegać też o bardziej zbilansowaną wymianę handlową między Warszawą a Pekinem.

Prezydent Andrzej Duda w Chinach w 2015 roku

i

Autor: Prezydent.pl Prezydent Andrzej Duda i przywódca ChRL Xi Jinping

Polski prezydent wyruszy do Chin w nocy z piątku na sobotę; wizyta zakończy się w środę. Prezydentowi będzie towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Najważniejszym dniem wizyty jest poniedziałek, kiedy w Pekinie zaplanowano rozmowy polityczne - najpierw z premierem Li Qiangiem, następnie z przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu Zhao Lejiem, a później z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

"Prezydent będzie rozmawiał na tematy dwustronne, związane z wymianą handlową. Chiny są naszym ważnym partnerem gospodarczym, ale pomiędzy naszymi krajami jest duża nierównowaga handlowa" - mówił PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

Jak wynika z danych GUS, w 2023 r. Polska sprowadziła z Chin towary warte 47,4 mld euro, co stanowiło 13,9 proc. całkowitego importu. Z kolei do Chin wysłaliśmy towary warte jedynie około 3,7 mld euro.

Chiny i Rosja. Przyjaźń czy sojusz taktyczny? Ekspert: To sojusz dwóch reżimów [RAPORT WALCZAKA]

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że tak duży deficyt to także efekt obostrzeń, które Chińczycy wprowadzają dla polskich towarów. "Mamy nadzieję, że podczas wizyty zostaną poczynione kroki naprzód" - oświadczył Pawlak i poinformował, że planowane jest podpisanie dokumentów dotyczących współpracy i wymiany handlowej między Pekinem a Warszawą.

Jak zapowiedział Pawlak, nie zabraknie także tematów bezpieczeństwa. "Rozmowy będą dotyczyć także kwestii wielostronnych, jak relacji Chin z naszym regionem, z Unią Europejską" - zapowiedział szef BPM. Podkreślił, że Chiny odgrywają ogromną rolę w globalnym bezpieczeństwie, co widać także w naszym regionie w kontekście wojny w Ukrainie. "To będzie jeden z najważniejszych tematów rozmów" - wskazał Pawlak.

Ocenił, że Chiny mają do odegrania kluczową rolę w procesie osiągnięcia pokoju na Ukrainie. "Ze względu na położenie geograficzne, potencjał handlowy i relacje z Rosją, Chiny będą pełniły ogromne znaczenie w uregulowaniu tej sytuacji i zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozmowy są konieczne, a prezydent zawsze deklarował gotowość do tych rozmów" - dodał.

W kolejnych dniach wizytę zdominują tematy gospodarcze. We wtorek Andrzej Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Dalian, gdzie - jak zapowiedział Mieszko Pawlak - prezydent będzie promował Polskę, jako kraj atrakcyjny do inwestycji. Dzień później, w Szanghaju Duda weźmie udział w polsko-chińskim forum gospodarczym.

Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chunying przekazała w czwartek, że "na zaproszenie przywódcy Xi Jinpinga, prezydent Polski Andrzej Duda złoży wizytę państwową w Chinach w dniach 22-26 czerwca".

Inny rzecznik chińskiego resortu dyplomacji Lin Jian zapytany w poniedziałek przez PAP o harmonogram, kontekst i oczekiwania Pekinu przypomniał, że "Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały nowe Chiny i nawiązały z Pekinem formalne stosunki dyplomatyczne 75 lat temu".

Jak dodał, Chiny są gotowe utrzymywać wymianę dyplomatyczną na wysokim szczeblu, wzmacniać zaufanie polityczne, pogłębiać współpracę i promować wzajemnie korzystne strategiczne stosunki, a także "pchnąć kompleksowe partnerstwo strategiczne Chiny-Polska do poczynienia większych postępów z nowego punktu wyjścia".

PAP

Sonda
Czy Polska powinna utrzymywać mocne kontakty z Chinami?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki