Amerykańskie F-35 i F-15EX zostaną rozmieszczone w Japonii. Ma to wzmocnić zdolności odstraszania

2024-07-04 15:45

Resort obrony USA poinformował, że rozmieści 48 myśliwców F-35A w bazie lotniczej Misawa w prefekturze Aomori w północno-wschodniej Japonii, co będzie stanowiło wzmocnienie zdolności odstraszania w regionie - przekazała w czwartek (4 licpa) agencja Kyodo. Zastąpią one 36 wycofywanych myśliwców F-16. Poza tym Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił zamiar wysłania samolotów Boeing F-15EX w liczbie 36 sztuk na Okinawie. Nowe myśliwce mają zastąpić 48 F-15C/D.

F-35A Lightning II

i

Autor: Lockheed Martin

Departament Obrony USA ogłosił 3 lipca plan wart 10 miliardów dolarów, aby rozmieścić 48 myśliwców Lockheed Martin F-35A w bazie lotniczej Misawa i 36 samolotów Boeing F-15EX w bazie lotniczej Kadena, aby znacząco zwierzyć możliwości Pacific Air Forces na japońskiej ziemi, aby zastąpić odpowiednio 48 samolotów F-15C/D i 36 samolotów F-16CJ. Obecnie myśliwce F-35A należące do Japońskich Powietrznych Siły Samoobrony już stacjonują w bazie lotniczej Misawa. Misawa znajduje się na północy największej japońskiej wyspy Honsiu.

Jak zauważył Newsweek Misawa znajduje się w pobliżu Cieśniny Tsugaru, głównego szlaku wodnego łączącego Morze Japońskie z Oceanem Spokojnym, który jest często używany przez chińskie i rosyjskie okręty wojenne do prowadzenia operacji i ćwiczeń na wodach na wschód od Japonii. Oczekuje się, że myśliwce stealth będą lepiej radzić sobie z zagrożeniami ze strony nowszej generacji okrętów wojennych przeciwnika.

Na koniec Pentagon „zmodyfikuje” liczbę myśliwców stealth F-35B w Marine Corps Air Station Iwakuni, położonej na południu Honsiu, „aby wesprzeć wdrożenie modernizacji sił”. Marine Corps będzie kontynuować „trwałą i rotacyjną obecność samolotów” w tej instalacji, jak podano w oświadczeniu, chociaż nie podano żadnych dalszych informacji. Tutaj również jak zwraca uwagę Newsweek w przypadku konfliktu na pobliskim Półwyspie Koreańskim, amerykańskie jednostki w Iwakuni mogłyby znaleźć się wśród pierwszej fali „pozaregionalnego” wsparcia dla swoich odpowiedników w Korei Południowej. Pentagon poinformował, że zmiany te zostaną przeprowadzone na przestrzeni najbliższych kilku lat w ścisłej koordynacji z rządem Japonii i mają na celu dalsze wzmocnienie sojuszu USA-Japonia i zwiększenie stabilności w regionie Indo-Pacyfiku.

W okresie przejściowym Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych będą nadal utrzymywać stałą, rotacyjną obecność w bazie lotniczej Kadena, składającą się z samolotów czwartej i piątej generacji. Rotacyjna obecność USA w bazie Kadenie rozpoczęła się w 2022 roku, kiedy Siły Powietrzne USA rozpoczęły wycofywanie samolotów F-15C/D przed podjęciem decyzji o zastąpieniu ich myśliwcami stacjonującymi na stałe. Od tego czasu Siły Powietrzne USA wysłały do ​​Kadeny samoloty F-35A, F-22A i F-16C w ramach trwającego programu rotacyjnego. W Kadenie znajduje się ponad 100 samolotów według komunikatu bazy Kadena z 11 kwietnia w bazie znajdują się takie maszyny jak: F-15C, F-16C, F-22A, F-35A, MQ-9, HH- 60G/W, MC-130J, KC-135, P-8, RC-135 i E-3.

W grudniu zeszłego roku, serwis Nikkei Asia informował, że Siły Powietrzne planują stałe rozmieszczenie myśliwców F-15EX w Kadenie, które miały zastąpić dwie eskadry starzejących się myśliwców F-15C/D, które wcześniej tam stacjonowały. Pisano wówczas, że wielozadaniowy F-15EX, mógłby zostać wzmocniony bezzałogowymi dronami.

ILA 2024 - F-35

Sekretarz japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi powiedział dziennikarzom w czwartek, że plan modernizacji pojawia się, gdy Japonia stoi w obliczu największego i najbardziej złożonego kryzysu bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej w sytuacji, gdy sąsiednie kraje intensyfikują swoje działania wojskowe.

Hayashi zaznaczył, że dzięki tym zmianom zdolności odstraszania i reagowania sojuszu japońsko-amerykańskiego ulegną wzmocnieniu. Japonia gości ponad 50 000 czynnych żołnierzy amerykańskich — około dwóch trzecich na Okinawie — najwięcej na świecie poza terytorium USA.

Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony w marcu poinformowały, że w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 30 marca 2024 r. poderwały swoje myśliwce 669 razy w celu zidentyfikowania nieznanych celów. 479 z tych przechwyceń wynikało z działalności chińskich samolotów.

Stany Zjednoczone pracują również nad wzmocnieniem swoich baz na Pacyfiku na wypadek potencjalnego chińskiego ataku rakietowego, które uczyniłoby amerykańskie i japońskie samoloty, lotniska oraz centra dowodzenia i kontroli bezużytecznymi. W niedawnym liście Kongresu do najwyższych przywódców Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej stwierdzono, że Stany Zjednoczone nie robią wystarczająco dużo, aby chronić swoje siły Pacyfiku przed takim atakiem. W maju 13 członków Kongresu wskazało na rażące słabości działań na Pacyfiku, domagając się natychmiastowych zmian.

PM/PAP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki