Pierwsze strzelania z Abramsów M1A2 SEPv3. Pod okiem instruktorów z USA

2025-04-07 21:15

Na poligonie w podpoznańskim Biedrusku polscy czołgiści po raz pierwszy strzelali z czołgów Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEPv3. Wojskowych uczą specjaliści z USA. Z kolei od końca kwietnia szkolenia na starszej wersji czołgu M1A1 będą prowadzić wyłącznie polscy instruktorzy.

M1A2 Abrams SEPV3

i

Autor: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Materiały prasowe Czołg M1 Abrams to już legenda pola walki. Maszyna określana jest jako jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych czołgów świata. Abramsy brały udział m.in. w operacji Pustynna Burza i wojny w Afganistanie. Polska zamówiła 116 wozów w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPV3. Żołnierze już szkolą się na używanych maszynach. Pierwsze, fabrycznie nowe pojawią się nad Wisłą na przełomie maja i czerwca 2023 roku. Całkowita wartość umowy na zakup Abramsów to ok. 1,4 mld dolarów.

W styczniu szef MON poinformował o dostarczeniu do Polski pierwszych 28 z zamówionych 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEPv3. Z kolei w czerwcu ub. roku zakończono dostawy do polskiej armii 116 pojazdów w starszej odsłownie M1A1.

W poniedziałek (7 kwietnia), na poligonie w podpoznańskim Biedrusku, w ramach szkolenia uzupełniającego polscy czołgiści po raz pierwszy strzelali z Abramsów M1A2 SEPv3. Obsługi czołgów w tej wersji uczą ich m.in. specjaliści z USA.

Dowódca batalionu wozów bojowych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) ppłk Maciej Łukarski powiedział PAP, że poznańskie Centrum przygotowuje czołgistów w ramach Akademii Abrams oraz kontynuuje szkolenia mechaników i innych członków personelu logistycznego obsługującego pojazdy.

– Ale Centrum przez ostatnie dwa lata przygotowywało również swoich instruktorów. Na koniec tego miesiąca będziemy realizować pierwszy kurs dla załóg czołgów w starszej wersji M1A1, ale już całkowicie prowadzony przez naszych instruktorów z CSWL.

Płk Łukarski dodał, że choć szkolenie na starszej wersji czołgu w ramach Tank Trainig Academy, zakończyło się w ubiegłym roku, to czołgistów do obsługi Abramsów M1A1 będzie uczyć łącznie kilkudziesięciu specjalistów z CSWL.

Wojskowy ocenił, że przygotowanie instruktora zajmuje – w podstawowej wersji – około roku. Zaznaczył jednak, że w przypadku nauki instruktorów dla najnowszej wersji Abramsa ten termin powinien być krótszy, bo wyszkoleni do obsługi wersji M1A1 żołnierze muszą jedynie zapoznać się z różnicami pomiędzy starszą i najnowsza odsłoną czołgu.

Garda: Produkcja BWP Borsuk
Portal Obronny SE Google News

Pytany o szkolenia czołgistów służących na koreańskich pojazdach K2 Black Panther, ppłk Łukarski wskazał, że instruktorzy z CSWL przeprowadzili już pierwszy tego typu kurs.

– Pod koniec tego miesiąca zacznie się druga edycja, więc wzięliśmy to na swoje barki.

Wojsko Polskie, oprócz dwóch wersji amerykańskiego czołgu Abrams, wykorzystuje obecnie także: niemieckie Leopardy 2, • koreańskie K2, • radzieckie T-72 i ich polską modernizację - PT-91 Twardy.

Ministerstwo Obrony Narodowej w ostatnich latach dwa razy zamawiało Abramsy w USA. Najpierw, w kwietniu 2022 r. podpisano kontrakt na 250 czołgów w najnowszej wersji M1A2 SEP v.3 z terminem dostaw w latach 2025-26, a później zamówiono 116 Abramsów w starszym, pochodzącym z drugiej połowy lat 80. XX wieku wariancie M1A1. Dostawy tych ostatnich zakończono pod koniec czerwca 2024 r.

PAP/abe

Sonda
Jak oceniasz czołgi Abrams?