Jak zareagują Rosjanie, gdy Ukraińcy zaatakują ich amunicją kasetową? Oni nią już wielokrotnie ostrzeliwali Ukrainę

2023-07-10 7:00

W wojnie, jak w dyplomacji, często zmienia się zasady po tym, gdy łamie je przeciwnik. Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie używają bomb termobarycznych, min przeciwpiechotnych i bomb kasetowych. Ukraina potępiała takie czyny, wskazując, że są zakazane prawem międzynarodowym. Teraz Siły Zbrojne Ukrainy, gdy dostaną od USA bomby kasetowe, to będą ich używać. Zapowiedź przekazania amunicji kasetowej Ukrainie nie podoba się Hiszpanii, Niemcom i Wielkiej Brytanii. Rządy tych państw stoją twardo na stanowisku: niektórych rodzajów broni nie można dostarczać Ukrainie w żadnych okolicznościach.

Bomba kasetowa

i

Autor: BIBLIOTEKA KONGRESU USA/WIKIPEDIA Tak wygląda bomba kasetowa. Zdjęcie archiwalne, pochodzi z ok. 1960 roku

„Wróg przeprowadził uderzenie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Tornado-S na dzielnicę mieszkaniowa Krasnohoriwki. Rosyjskie wojska zastosowały zabronioną amunicją kasetową. Spadła ona na ulice zabudowy prywatnej” – podały (22 marca 2022 r.) służby prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. To teraz Ukraińcy mogą używać „zabronionej (prawem międzynarodowym) amunicji kasetowej”? Nie tylko mogą, ale będą jej używali i obie strony konfliktu, używając takiej broni… nie łamią prawa, gdyż nie są sygnatariuszami konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej (Convention on Cluster Munitions – CCM) podpisanej w 2008 r. przez 106 państw i wprowadzonej w życie w dwa lata później.

„Konwencja w sprawie amunicji kasetowej narodziła się ze zbiorowej determinacji, by zająć się konsekwencjami humanitarnymi i niedopuszczalnymi szkodami wyrządzanymi ludności cywilnej przez amunicję kasetową. Państwa-Strony zobowiązują się do pełnego upowszechnienia Konwencji i promowania jej norm, a także do jej pełnej realizacji. Jego realizacja przyczynia się do przyspieszenia realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz promocji międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego” – czytamy na stronie internetowej CCM.

Ani Ukrainy, ani Rosji – a także m.in. Polski i USAnie ma wśród sygnatariuszy CCM, a co za tym idzie: te państwa nie są związane zakazem stosowania amunicji kasetowej. Nic więc dziwnego, że CNN - argumentując decyzję Joe Bidena o przekazaniu Ukrainie takiej broni - podkreśla, że US Army twierdzi, że jej amunicja kasetowa ma niższy odsetek niewybuchów, które mogą stanowić zagrożenie dla ludności cywilnej, przez co „stanowi mniejsze zagrożenie dla ludności cywilnej”.

Przeciwko decyzji USA o broni kasetowej dla Ukrainy są niektóre kraje Zachodu, w tym Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Kanada. - Nie dla bomb kasetowych, ale tak dla uzasadnionej obrony Ukrainy, która - w naszym rozumieniu - powinna być prowadzona bez użycia bomb kasetowych - powiedziała minister obrony Hiszpanii Margarita Robles, cytowana przez PAP. Swoje stanowisko jasno wyraziły też Niemcy. Minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock stwierdziła: - Niemcy sprzeciwiają się wysyłaniu na Ukrainę amunicji kasetowej.

Portal Obronny

Z kolei minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podkreślił, że amunicja kasetowa ma złą reputację. Jednak w tym przypadku jej użycie jest koniecznością, ponieważ Siły Zbrojne muszą wyrządzić Rosjanom maksymalne szkody, aby móc zdeokupować Ukrainę – podała agencja Unian. Za sprawą medialnych informacji najczęściej kojarzy się ten rodzaj broni z wykorzystaniem przeciwko celom cywilnym. Jest ona bardzo skuteczna w zwalczaniu celów opancerzonych, w tym również czołgów – trafia w nie z góry, w miejsca najsłabiej opancerzone.

„Według Convention on Cluster Munitions przez amunicję kasetową rozumie się broń konwencjonalną przeznaczoną do rozpraszania lub uwalniania wybuchowych podpocisków, (każdy o masie mniejszej niż 20kg) włącznie z tymi podpociskami1. Zasadniczym zadaniem pocisków kasetowych jest przeniesienie podpocisków: odłamkowych, przeciwpancerno-odłamkowych lub min: przeciwpiechotnych, przeciwpancernych w rejon rażenia przeciwnika. Ten rodzaj amunicji jest przeznaczony do zwalczania pododdziałów piechoty i artylerii, ale jednocześnie może służyć do niszczenia pojazdów opancerzonych, w tym również czołgów, bunkrów, parków samochodowych i składów amunicji. Pocisk kasetowy w pierwszej fazie lotu (trwającej od momentu wystrzału do chwili rozcalenia) zachowuje się podobnie jak inne pociski rakietowe. Rozcalenie pocisku kasetowego odbywa się na ściśle określonej odległości i wysokości, po czym następuje wyrzucenie z niego podpocisków” – wyjaśnia w artykule o tej broni („Wiedza Obronna”, 2015) Kazimierz P. Lipczyński.

Używali jej Rosjanie w wojnie hybrydowej prowadzonej na Wschodniej Ukrainie jeszcze przed 2022 r. Co ciekawe, o to samo Rosjanie oskarżali Ukraińców i również powoływali się na CCM... Wracając do współczesności: Reznikow oświadczył, że SZU nie będą strzelać amunicją kasetową „w terytorium Rosji, a także na obiekty cywilne lub inne miejsca na Ukrainie, gdzie mogą znajdować się ofiary wśród ludności cywilnej”. Obiecał, że SZU będą prowadziły rejestrację jej użycia – gdzie, kiedy i wobec jakich celów armia ukraińska ją skieruje.

A na ilustracji poniżej widać, które państwa podpisały CCM (oznaczone kolorem niebieskim), które ją ratyfikowały (na fioletowo) i resztę świata (szary kolor).

Cluster_Munitions_Convention

i

Autor: Wikipedia
Sonda
Czy sposób prowadzenia wojny określa jej cel strategiczny?