Węgry przeciwne wzmocnieniu roli NATO w transferze broni i szkoleniach dla Ukrainy

2024-04-04 8:39

Węgry zdecydowanie sprzeciwiają się wzmocnieniu roli koordynacyjnej NATO w zakresie transferu broni na Ukrainę i szkolenia ukraińskich żołnierzy – powiedział w środę w Brukseli minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Ukraiński czołg

i

Autor: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook Ukraiński czołg

Polityk przekazał pozostałym państwom Sojuszu, że jego kraj nie będzie uczestniczył w zadaniach wynikających ze zwiększonej roli koordynacyjnej NATO i nie zapewni im wsparcia finansowego.

„Na terytorium Węgier nie mogą mieć miejsca żadne działania (...), które wynikałyby ze zwiększonej roli koordynacyjnej NATO w zakresie szkoleń i transferów broni” – zaznaczył Szijjarto.

Sojusz będzie odgrywać większą rolę w koordynowaniu wsparcia i szkoleń dla Ukrainy – zapowiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg w środę w Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

GARDA: Onyszkiewicz, 25 latach PL w NATO

Rząd Viktora Orbana od dawna krytykuje zachodnią pomoc militarną dla Kijowa, do początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Budapeszt występuje również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i UE, sprzeciwiając się – bez formalnego blokowania – rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem.

W środę 3 kwietnia Szijjarto przypomniał również, że Budapeszt nie popiera kandydatury premiera Holandii Marka Ruttego na następnego sekretarza generalnego Sojuszu. Holenderski polityk w przeszłości krytykował Węgry – tłumaczył wcześniej szef MSZ Węgier.

„Nigdy wcześniej w historii NATO państwo członkowskie z Europy Środkowej lub Wschodniej nie miało sekretarza generalnego i najwyższy czas, aby to zrobić” – powiedział Szijjarto. Jest to tym bardziej uzasadnione, że główne wyzwanie dla bezpieczeństwa pochodzi obecnie z tego kierunku – podkreślił polityk.

Szijjarto wyraził zadowolenie, że swoją kandydaturę zgłosił również prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Obecny sekretarz generalny NATO, Norweg Jens Stoltenberg, ma ustąpić z końcem września 2024 roku. Jego następca zostanie zapewne wybrany na szczycie Sojuszu zaplanowanym na 9-11 lipca w Waszyngtonie.

Sekretarze generalni Sojuszu są mianowani zgodnie – lub przynajmniej przy braku sprzeciwu – przez 32 państwa członkowskie. Rutte może liczyć obecnie na poparcie większości państw NATO, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

PAP

Sonda
Będzie pomoc USA dla Ukrainy?