„Umowa o zakupie czołgów Leopard 2 jest największym kontraktem w historii Litwy” – zacytowano Šakalienė w oświadczeniu wydanym przez jej ministerstwo.
„To niezwykle ważny etap modernizacji naszych sił zbrojnych i wzmacniania bezpieczeństwa regionalnego. Te czołgi otworzą możliwości wzmocnienia integralności i interoperacyjności litewskich i niemieckich sił zbrojnych” – powiedziała.
Litewskie ministerstwo nie ujawniło wartości kontraktu na niemieckie czołgi. Pierwotnie Litwa miała zakupić 54 Leopardy 2A8 a więc o dziesięć więcej niż wynosi właściwe zamówienie.
Na krótko przed wyborami Rada Obrony Państwa, najwyższy organ decyzyjny w zakresie obronności Litwy, upoważniła poprzednika Šakalienė, Laurynasa Kasčiūnasa, do zainicjowania zakupu czołgów Leopard 2A8 i bojowych wozów piechoty CV90 dla armii kraju.
Oba typy pojazdów gąsienicowych, wyprodukowane odpowiednio przez KNDS i BAE Systems Hägglunds, mają wejść w skład nowej litewskiej Dywizji Piechoty składającej się z dwóch batalionów.
Dzięki nabyciu 44 czołgów podstawowych Leopard 2A8 Litwa ma utworzyć batalion czołgów, znacznie zwiększając swoje możliwości pancerne. Ten zakup pozwoli krajowi na utworzenie solidnej jednostki pancernej, wzmacniając jej zdolności obronne i te do udziału w operacjach NATO.
Leopard 2A8, wyposażony w zaawansowane systemy ochrony i siłę ognia, zapewni Litwie siłę zdolną do reagowania na współczesne zagrożenia. Oczekuje się, że ten batalion czołgów odegra kluczową rolę w strategii obronnej Litwy i jej współpracy wojskowej z Niemcami i innymi sojusznikami NATO.
Leopard 2A8 to czołg podstawowy nowej generacji, zaprojektowany i wyprodukowany w Niemczech. Stanowi zaawansowaną wersję Leoparda 2, ze znacznymi ulepszeniami w zakresie ochrony, wydajności i wyposażenia. Jego głównym uzbrojeniem jest gładkolufowa armata L55 kal. 120 mm, która zapewnia mu znaczną siłę ognia.
Ponadto jest wyposażony w współosiowy karabin maszynowy kal. 7,62 mm i system przeciwdziałania Trophy APS, który chroni czołg przed zagrożeniami, takimi jak granatniki przeciwpancerne (RPG) i przeciwpancerne pociski kierowane (PPK). System aktywnej ochrony umożliwia Leopardowi 2A8 wykrywanie, przechwytywanie i niszczenie zagrożeń, zanim dotrą one do pojazdu, znacznie zwiększając jego przeżywalność na polu bitwy.
Zakup prze Litwę Leopardów 2A8 jest kontynuacją polityki zakupowej jaką obrało. Wcześniej Wilno zakupiło 88 transporterów opancerzonych Vilkas, które są oparte o niemiecką konstrukcję Boxer a także Panzerhaubitze 2000, których Litwa posiada 16 sztuk.
Litwa tym samym opiera swoją główną pięść uderzeniową o niemiecką myśl techniczną idąc w kierunku unifikacji kierunków dostaw sprzętu wojskowego i zacieśniając tym samym relację z Berlinem, który ma tam rozmieścić stałą brygadę.
Podczas wizyty w Berlinie, minister Šakalienė spotkała się ze swoim niemieckim odpowiednikiem, Borisem Pistoriusem, z którym omówiła kwestie związane ze współpracą obronną obu krajów. Obejmują one ciężką brygadę manewrową liczącą 4800 żołnierzy, którą, Bundeswehra, ma wysłać na Litwę w przyszłym roku. Ruch ten ma na celu wzmocnienie wschodniej flanki NATO po inwazji Rosji na Ukrainę.