Duńskie F-35 przechwytują rosyjski samolot. Samoloty po raz pierwszy zostały poderwane

Duńskie F-35 po raz pierwszy zostały użyte do przechwycenia rosyjskiego samolotu rozpoznawczego Ił-20 nad Bałtykiem. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w pobliżu wyspy Bornholm. Minister obrony Danii, Troels Lund Poulsen, podkreślił znaczenie F-35 dla bezpieczeństwa regionu w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Duński F-35 i rosyjski samolot Ił-20

i

Autor: Flyvevåbnet Duński F-35 i rosyjski samolot Ił-20

Spis treści

  1. Nowe myśliwce wzmacniają obronę Danii
  2. Zakup F-35 i szkolenie ukraińskich pilotów
  3. Gotowość bojowa F-35

Nowe myśliwce wzmacniają obronę Danii

Według komunikatu duńskiego wojska do zbliżenia samolotów doszło w ubiegłym tygodniu w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu wyspy Bornholm. Dokumentacja zdjęciowa z tego zdarzenia została opublikowana na stronie internetowej duńskich sił zbrojnych 

„Sytuacja na Morzu Bałtyckim pozostaje napięta z powodu ataku Rosji na Ukrainę, a wraz z naszymi nordyckimi sąsiadami oraz Polską i Niemcami ponosimy szczególną odpowiedzialność za bezpieczeństwo regionu” – podkreślił Lund Poulsen. F-35 zastąpiły starsze F-16 w misjach nad Bałtykiem, zwiększając możliwości bojowe i odstraszania NATO w regionie.

Zakup F-35 i szkolenie ukraińskich pilotów

Dania zamówiła 27 myśliwców F-35 w 2016 roku. Wśród rozważanych samolotów znalazły się m.in. Eurofighter Typhoon oraz Saab Gripen E. Głównymi kryteriami wyboru były zdolności operacyjne, koszt zakupu i eksploatacji, interoperacyjność z NATO oraz potencjał do długoterminowej modernizacji. Pierwsza maszyna dotarła jesienią 2023 roku. Od tego czasu trwało dostosowywanie infrastruktury i szkolenie personelu. Całkowity koszt programu zakupu i wdrożenia F-35 w Danii wynosi około 66 miliardów koron duńskich (około 10 miliardów USD). Koszty obejmują zakup samolotów, szkolenie personelu, budowę infrastruktury oraz wsparcie logistyczne. Myśliwce będą stacjonować w bazie Skrydstrup, która została zmodernizowana w celu przyjęcia nowoczesnych samolotów piątej generacji. Jednocześnie przygotowywano F-16 do przekazania Ukrainie i szkolono ukraińskich pilotów.

Gen. Nowak: F-35 to wyzwanie dla całej armii

Gotowość bojowa F-35

„Według wcześniejszych zapowiedzi F-35 miały osiągnąć gotowość bojową od 1 kwietnia, stało się to jednak przed wyznaczonym terminem.” Docelowo w bazie Skrydstrup stacjonować będzie 21 samolotów, a sześć pozostanie w USA do celów szkoleniowych.

Dania zamówiła sumie 27 samolotów, będąc członkiem programu opracowania F-35 Joint Strike Fighter na tzw. poziomie III inwestując 110 milionów dolarów. Plan zakłada stopniowe przejmowanie wszystkich zadań od F-16 przez F-35 w nadchodzących latach. Duński rząd poinformował, że pozostałe samoloty zostaną dostarczone w konfiguracji TR-3 w 2027 roku.

Modernizacja F-35, pierwotnie planowana na lato 2023 roku, obejmuje ulepszone wyświetlacze w kokpicie i większą moc obliczeniową na pokładzie i ma służyć jako podstawa do dalszej modernizacji znanej jako Block 4, którą zamówiła Polska. Ministerstwo Obrony poinformowało w czerwcu, że sytuacja F-35 nie wpłynie na darowiznę F-16 na Ukrainę.

Duński F-35 i rosyjski samolot Ił-20

i

Autor: Flyvevåbnet Duński F-35 i rosyjski samolot Ił-20
Portal Obronny SE Google News