Umowa ramowa o współpracy GRUPY WB z ShinMawya. Obejmuje rozwoju załogowych i bezzałogowych platform powietrznych

GRUPA WB zakończyła negocjacje dotyczące ramowej umowy o współpracy technicznej i handlowej z japońską firmą ShinMawya Industries. Porozumienie zostało sfinalizowane w trakcie wizyty ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz wiceministra obrony narodowej Pawła Zalewskiego w Japonii. Umowa obejmuje wspólny rozwój platform powietrznych, zarówno załogowych, jak i bezzałogowych.

Ramowa umowa o współpracy GRUPY WB z ShinMawya

i

Autor: Grupa WB Ramowa umowa o współpracy GRUPY WB z ShinMawya

Polsko-japońska współpraca ma bardzo długą historię, a zaangażowane w nią państwa zawsze odnosiły się do siebie życzliwie. Nie dziwi zatem podpisanie w Ambasadzie Polski w Tokio porozumienia o współpracy technicznej i handlowej między wiodącymi podmiotami w branży załogowych i bezzałogowych platform powietrznych z Polski i Japonii.

Ramową umowę ze strony GRUPY WB zawarł prezes Piotr Wojciechowski, ShinMaywa Corporation reprezentował dyrektor zarządzający i szef programów lotniczych Katsuo Tanaka. Podpisanie porozumienia miało miejsce przy okazji wizyty w Japonii szefa polskiej dyplomacji, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła Zalewskiego.

"Cieszę się z możliwości podpisania porozumienia o współpracy z przemysłem japońskim, zainteresowanym rozwojem zaawansowanych rozwiązań przeznaczonych dla obronności, w szczególności bezzałogowych systemów rozpoznawczych i uderzeniowych oraz morskich rozwiązań obserwacyjnych" - powiedział prezes Piotr Wojciechowski.

Podczas swoich przemówień w Ambasadzie RP w Tokio, zarówno minister Radosław Sikorski, jak i prezes Piotr Wojciechowski zwrócili uwagę na konieczność zwiększenia współdziałania między Polską a Japonią nie tylko w kwestiach współpracy technicznej i handlowej, ale również szeroko rozumianej kooperacji politycznej i wojskowej.

grupa wb

Strona japońska z kolei, w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej, wyraziła zadowolenie z perspektywy wspólnych działań z Polską i polską grupa przemysłowa, które potrafią wzbogacić japoński przemysł i system obronny o doświadczenia w rozwoju sprzętu wojskowego, który sprawdził się podczas konfliktu pełnoskalowego, a także w reagowaniu na wyzwania współczesnego pola walki.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Obrony Narodowej objęło wsparciem historyczny akt rozpoczęcia polsko-japońskiej współpracy gospodarczej w zakresie przemysłu obronnego. Ze strony przedstawicieli obu ministerstw padły deklaracje o dalszej pomocy w realizacji celów podmiotów z Polski i Japonii.

Zatrudniająca 6,5 tys. Pracowników japońska korporacja ShinMaywa Industries z siedzibą w Takarazuka na wyspie Honsiu jest znanym przedsiębiorstwem inżynieryjno-produkcyjnym specjalizującym się w lotnictwie, maszynach przemysłowych i pojazdach specjalnych oraz systemach środowiskowych. Firma znana jest z produkcji zaawansowanych samolotów-amfibii US-2. ShinMaywa Industries ma certyfikaty odpowiednich japońskich organów pozwalające na rozwój i eksport sprzętu i technologii.

Na podstawie komunikatu prasowego Grupy WB

Portal Obronny SE Google News