Pierwsze takie w Europie. Będą w nim serwisowane systemy HIMARS

2024-06-05 8:05

W Rumunii 30 maja otworzono oficjalnie pierwsze w Europie centrum serwisowe systemu artylerii rakietowe HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Centrum jest zlokalizowane Bacău i ma na celu zwiększenie wydajności operacyjnej i gotowości rumuńskich systemów HIMARS – informuje serwis Romania Insider.

Otwarcie centrum HIMARS w Rumunii

i

Autor: Ministerstwo Obrony Rumunii Otwarcie centrum HIMARS w Rumunii

W ceremonii otwarcia centrum serwisowego wziął udział minister obrony Angel Tîlvăr, który przekonywał, że centrum umożliwia krajom regionu, których armie są wyposażone w takie systemy, wysyłanie tutaj swojego sprzętu do konserwacji lub napraw. Centrum jest wynikiem współpracy firm Lockheed Martin i Aerostar SA i stanowi znaczącą inwestycję o wartości 1,5 miliarda dolarów.

Jak napisało Ministerstwo Obrony Rumunii w komunikacie prasowym: „W wyniku współpracy między Lockheed Martin i Aerostar SA, centrum w Bacău zapewni wsparcie techniczne dla systemów HIMARS zakupionych przez Rumunię od rządu Stanów Zjednoczonych”. Centrum serwisowe ma zapewnić 2000 miejsc pracy, co jak można się domyśleć, wpłynie pozytywnie na region, w którym powstanie. Centrum zapewni wsparcie techniczne dla 54 systemów HIMARS zakupionych w przyszłości przez Rumunię. Dodatkowo będzie świadczyć usługi serwisowe dla systemów HIMARS eksploatowanych jej partnerów z NATO, w tym Ukrainę.

W Bydgoszczy będą remontowane samoloty F-16

Jak zwraca uwagę serwis Defence Industry Europe: „Głównym celem centrum serwisowego HIMARS jest zmniejszenie kosztów operacyjnych i przestojów związanych z utrzymaniem tych zaawansowanych systemów artyleryjskich. Przed utworzeniem tego centrum konserwacja musiała być przeprowadzana za granicą, co prowadziło do wyższych kosztów i wydłużonego czasu obsługi. Nowy obiekt pozwoli na szybsze naprawy i niższe koszty, zwiększając tym samym skuteczność rumuńskiego wojska”.

Rumunia była pierwszym europejskim użytkownikiem HIMARS w 2021 r. Zakup systemów HIMARS przez Rumunię rozpoczął się od podpisania umowy w sierpniu 2018 roku. Rumunia zakupiła do tej pory trzy systemy HIMARS wyprodukowane przez Lockheed Martin. Pierwsze dwa zostały odebrane w 2021 i 2023 roku, a trzeci ma zostać dostarczony w tym roku. Według Forbesa Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 39 HIMARS-ów. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Francja przekazały 25 HIMARS.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do ważny dla Rumunii inauguracji jak np. europejskiego centrum szkoleniowego F-16, rozszerzenie współpracy badawczej w zakresie sztucznej inteligencji z Uniwersytetem Technicznym w Kluż-Napoka oraz inauguracji pierwszego europejskiego centrum obsługi technicznej śmigłowców Black Hawk, a także zwiększenie możliwości Aerostar w zakresie zapewnienia zaawansowanej obsługi technicznej myśliwców F-16. Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone zatwierdziły również sprzedaż do tego kraju 300 rakiet AIM-9X Sidewinder Block II za 340 milionów dolarów. Broń wyprodukowana przez firmę Raytheon zostanie zamontowana na rumuńskiej flocie F-16.

Ile zakupiła Polska HIMARSÓW?

Polska następstwem umowy z lutego 2019 roku zakupiła w sumie 18 wyrzutni bojowych i 2 wyrzutnie do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej (LCRRPR), a także pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego.

W lutym 2023 roku Departament Stanu USA zaaprobował potencjalną sprzedaż Polsce blisko 500 zestawów artylerii HIMARS. A we wrześniu 2023 roku, ówczesny minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę ramową na 486 wyrzutni M142 do 27 dywizjonów systemów HIMARS. Dostawy będą mogły rozpocząć się pod koniec 2025 rok.

Sonda
Jak oceniasz zakupy uzbrojenia w Polsce?