W ceremonii otwarcia centrum serwisowego wziął udział minister obrony Angel Tîlvăr, który przekonywał, że centrum umożliwia krajom regionu, których armie są wyposażone w takie systemy, wysyłanie tutaj swojego sprzętu do konserwacji lub napraw. Centrum jest wynikiem współpracy firm Lockheed Martin i Aerostar SA i stanowi znaczącą inwestycję o wartości 1,5 miliarda dolarów.
Jak napisało Ministerstwo Obrony Rumunii w komunikacie prasowym: „W wyniku współpracy między Lockheed Martin i Aerostar SA, centrum w Bacău zapewni wsparcie techniczne dla systemów HIMARS zakupionych przez Rumunię od rządu Stanów Zjednoczonych”. Centrum serwisowe ma zapewnić 2000 miejsc pracy, co jak można się domyśleć, wpłynie pozytywnie na region, w którym powstanie. Centrum zapewni wsparcie techniczne dla 54 systemów HIMARS zakupionych w przyszłości przez Rumunię. Dodatkowo będzie świadczyć usługi serwisowe dla systemów HIMARS eksploatowanych jej partnerów z NATO, w tym Ukrainę.
Jak zwraca uwagę serwis Defence Industry Europe: „Głównym celem centrum serwisowego HIMARS jest zmniejszenie kosztów operacyjnych i przestojów związanych z utrzymaniem tych zaawansowanych systemów artyleryjskich. Przed utworzeniem tego centrum konserwacja musiała być przeprowadzana za granicą, co prowadziło do wyższych kosztów i wydłużonego czasu obsługi. Nowy obiekt pozwoli na szybsze naprawy i niższe koszty, zwiększając tym samym skuteczność rumuńskiego wojska”.
Rumunia była pierwszym europejskim użytkownikiem HIMARS w 2021 r. Zakup systemów HIMARS przez Rumunię rozpoczął się od podpisania umowy w sierpniu 2018 roku. Rumunia zakupiła do tej pory trzy systemy HIMARS wyprodukowane przez Lockheed Martin. Pierwsze dwa zostały odebrane w 2021 i 2023 roku, a trzeci ma zostać dostarczony w tym roku. Według Forbesa Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 39 HIMARS-ów. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Francja przekazały 25 HIMARS.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do ważny dla Rumunii inauguracji jak np. europejskiego centrum szkoleniowego F-16, rozszerzenie współpracy badawczej w zakresie sztucznej inteligencji z Uniwersytetem Technicznym w Kluż-Napoka oraz inauguracji pierwszego europejskiego centrum obsługi technicznej śmigłowców Black Hawk, a także zwiększenie możliwości Aerostar w zakresie zapewnienia zaawansowanej obsługi technicznej myśliwców F-16. Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone zatwierdziły również sprzedaż do tego kraju 300 rakiet AIM-9X Sidewinder Block II za 340 milionów dolarów. Broń wyprodukowana przez firmę Raytheon zostanie zamontowana na rumuńskiej flocie F-16.
Ile zakupiła Polska HIMARSÓW?
Polska następstwem umowy z lutego 2019 roku zakupiła w sumie 18 wyrzutni bojowych i 2 wyrzutnie do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej (LCRRPR), a także pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego.
W lutym 2023 roku Departament Stanu USA zaaprobował potencjalną sprzedaż Polsce blisko 500 zestawów artylerii HIMARS. A we wrześniu 2023 roku, ówczesny minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę ramową na 486 wyrzutni M142 do 27 dywizjonów systemów HIMARS. Dostawy będą mogły rozpocząć się pod koniec 2025 rok.