Ministerstwo Aktywów Państwowych tworzy strategię dla przemysłu obronnego

2024-11-19 16:51

W resorcie aktywów państwowych powstaje strategia dla państwowego przemysłu obronnego – przekazał we wtorek (19 listopada) wiceszef MAP Marcin Kulasek. Dodał, że będzie częścią szerszej strategii dla całego przemysłu obronnego, którą opracuje międzyresortowy zespół złożony z przedstawicieli MAP, MRiT i MON.

Mesko

i

Autor: Miasto Kraśnik/krasnik.eu

Strategia obejmie wszystkie spółki związane z państwowym przemysłem obronnym. W prace zaangażowane są – jak powiedział dziennikarzom wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych – także resorty obrony oraz rozwoju i technologii.

Te trzy resorty powołały zespół, którego zadaniem będzie opracowanie strategii dla całego polskiego przemysłu obronnego, z uwzględnieniem spółek prywatnych. Strategia ma powstać do końca 2025 r.

– My, jako MAP, jesteśmy w trakcie tworzenia strategii dla spółek obronnych Skarbu Państwa, To się dzieje bezpośrednio u nas, natomiast całość będzie spinało MRiT (Ministerstwo Rozwoju i Technologii), a MON (Ministerstwo Obrony Narodowej) będzie takim najmocniejszym członkiem doradczym – tłumaczył minister Kulasek.

Dodał, że nie zapadły jeszcze decyzje, kto będzie zasiadał w zespole; decyzje te mają zapaść do końca roku, wraz z podstawowymi założeniami i wytycznymi do powstającej strategii.

Strategia nie ma być zestawem sztywnych wytycznych dla spółek i ich zarządów; ma szanować ich wewnętrzną autonomię.

– Ta strategia ma odpowiadać w możliwie najpełniejszy sposób na wyzwania stojące przed naszymi spółkami obronnymi – oświadczył wiceszef MAP.

Podkreślił, w strategii mają zostać zawarte m.in wytyczne dotyczące systematycznego zwiększania nakładów na inwestycje.

– Zdajemy sobie sprawę, że będą potrzebne środki finansowe, przede wszystkim te budżetowe. Już teraz, jako MAP, pracujemy nad przekonaniem pozostałych ośrodków rządowych do systemowego zwiększania nakładów na przemysł obronny – zadeklarował Kulasek. – W strategii chcemy też pokazać, że inwestycje, w szczególności w sektor B+R, czyli badania i rozwój mogą przynieść całej gospodarce wymierne korzyści.

Wskazał tu na tzw. produkty podwójnego zastosowania, rozwijana na potrzeby techniki wojskowej, ale znajdujące zastosowanie również w gospodarce cywilnej.

Zapewnił, że resort na bieżąco śledzi trendy na globalnym rynku obronnym.

– Nie bez znaczenia są też raporty z wojny na Ukrainie, gdzie wykorzystywany jest sprzęt produkowany przez nasze spółki.

Garda - Janusz Noga CRW Telesystem Mesko Sp. z o.o.

W pracach międzyresortowy zespół mają wesprzeć także naukowcy i specjaliści z PIE (Polskiego Instytutu Ekonomicznego – przyp. PAP), którzy dokonają oceny kondycji i perspektyw całego sektora obronnego, w tym np. na jakich produktach w przyszłości powinien się skupić.

Kulasek dodał, że w opracowaniu założeń do strategii pomaga wizytowanie poszczególnych zakładów i rozmowy z załogami.

Naocznie możemy się przekonać o potrzebach poszczególnych spółek do rozwoju.

Wśród już odwiedzonych zakładów zbrojeniowych wymienił Zakłady Mechaniczne Tarnów, zakłady MESKO w Skarżysku Kamiennej oraz Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu.

Sonda
Czy polski przemysł zbrojeniowy może konkurować z zachodnim?