Kosmiczne technologie dla polskiego przemysłu. Grupa WB utworzyła Centrum Technologii Kosmicznych

2024-09-06 22:35

Grupa WB powołała Centrum Technologii Kosmicznych. Firma poinformowała o tym podczas MSPO 2024 w Kielcach. To kolejna z inicjatyw polskiego przemysłu, której celem jest uzyskanie suwerenności technologicznej w branży kosmicznej ze skupieniem się na zdolnościach obserwacyjnych i komunikacyjnych. Centrum Technologii Kosmicznych ma stanąć w Gdyni.

 Centrum Technologii Kosmicznych w Gdyni

i

Autor: Grupa WB Grupa WB otworzyła Centrum Technologii Kosmicznych w Gdyni

Spis treści

  1. Grupa WB utworzyła Centrum Technologii Kosmicznych. "Wyniesienie satelitów da Polsce niezależność"
  2. Czym jest radar SAR (Synthetic-Aperture Radar) i jak działa?
  3. "Centrum Technologii Kosmicznych planuje osiągnąć bezpieczeństwo strategiczne"

Grupa WB utworzyła Centrum Technologii Kosmicznych. "Wyniesienie satelitów da Polsce niezależność"

Jak czytamy w komunikacie prasowym Grupy WB, Centrum Technologii Kosmicznych powstanie w ramach spółki RADMOR w Gdyni (to spółka z Grupy WB). Wyniesienie satelitów da Polsce niezależność, będzie to rozwiązanie w pełni kontrolowane przez Siły Zbrojne RP. Żaden z dostawców usług nie będzie mógł ograniczyć lub wyłączyć dostępnych funkcjonalności. "Proponowane rozwiązanie jest komplementarne, wpisuje się w założenia polskiej strategii kosmicznej i stanowi rozwinięcie i uzupełnienie obecnie realizowanych programów" - informuje Grupa WB.

Grupa WB podkreśla, że pierwszym etapem rozwoju Centrum Technologii Kosmicznych będzie zapewnienie ciągłego dostępu do danych z obserwacji powierzchni Ziemi 24 godziny na dobę, bez względu na pogodę. Wymaga to zastosowania konstelacji satelitów rozpoznania, wykorzystujących radary ze sztuczną aperturą.

Czym jest radar SAR (Synthetic-Aperture Radar) i jak działa?

Radar SAR (Synthetic-Aperture Radar) umożliwia uzyskanie obrazów nieruchomych obiektów o wysokiej rozróżnialności. Zastosowana krótka fizyczna antena, w połączeniu z zasadą Dopplera i odpowiednimi metodami przetwarzania sygnału, symulują długą antenę rzeczywistą. Radary ze sztuczną aperturą są wykorzystywane do tworzenia obrazów powierzchni terenu, ze względu na przenikanie wiązki mikrofalowej przez chmury, niezależność w uzyskiwaniu obrazów od oświetlenia słonecznego oraz zdolność penetracji przeszkód w postaci obiektów środowiska naturalnego.

Pozyskiwanie informacji o zmianach położenia sił przeciwnika, na przykład przemieszczeniach jego wojsk, wymaga jak najkrótszego czasu pomiędzy kolejnym obrazami tego samego miejsca (tzw. czas rewizyty). Dlatego do zastosowań ściśle wojskowych potrzeba kilku lub kilkunastu satelitów, a nie pojedynczego orbitera. Dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej wymagana jest konstelacja minimum szesnastu satelitów, aby zapewnić czas rewizyty w granicach 60 minut.

Dalsza część tekstu pod wideo

Otwarcie MSPO w Kielcach

"Centrum Technologii Kosmicznych planuje osiągnąć bezpieczeństwo strategiczne"

Grupa WB podaje, że Centrum Technologii Kosmicznych planuje osiągnąć bezpieczeństwo strategiczne, choć na pierwszym etapie rozwoju będą wykorzystywane istniejące rozwiązania – polskie i zewnętrzne, ze stopniowo wprowadzonym pełnym transferem technologii. Opracowany przez Centrum Technologii Kosmicznych system ma charakteryzować nowoczesność. To światowej klasy rozwiązanie połączone z unikalną polską kryptografią. W ramach projektu powstanie stacja kontroli naziemnej, umożliwiająca zarządzanie misją i niezakłócony odbiór danych.

Dodajmy, że Centrum Technologii Kosmicznych rozważa pozyskanie technologii od kilku różnych partnerów. Stąd podpisanie na XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego porozumienia między spółkami GRUPY WB (WB Electronics SA, RADMOR SA i WB Centrum Kompozytów) i Hanwha Systems badającego wspólne możliwości biznesowe i promujące działania marketingowe.

Sonda
Czy wierzysz w sukces polskiego sektora kosmicznego?