Indie chcą współprodukować słynne Javeliny. Czy USA zgodzą się na współpracę?

2025-07-19 10:00

Indie wyraziły zainteresowanie współprodukcją pocisków Javelin i złożyły w tej sprawie wniosek do władz amerykańskich. Inicjatywa ta ma na celu promowanie lokalnej produkcji i zmniejszenie zależności od importu, zgodnie z programem „Make in India” - poinformował serwis The Hindu.

Jak poinformowała portal The Hindu, Indie wyraziły zainteresowanie współprodukcją pocisków Javelin i złożyły w tej sprawie wniosek do władz amerykańskich. Wysoki rangą przedstawiciel resortu obrony, który potwierdził tę informację, powiedział, że inicjatywa ta jest zgodna z programem „Make in India”. Program „Make In India” ma na celu promowanie lokalnej produkcji i zmniejszenie zależności od importu.

Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w produkcji pocisków Javelin przyniesie Indiom szereg korzyści poprzez zmniejszenie zależność od wsparcia zagranicznego oraz wzmocni indyjskie zdolności w zakresie walki. Jak zapewnił urzędnik w rozmowie z serwisem, rozmowy są na zaawansowanym etapie.

Jak przypomina portal, minister obrony Rajnath Singh przeprowadził niedawno rozmowę telefoniczną z sekretarzem obrony USA Pete'em Hegsethem w celu omówienia bieżących i przyszłych inicjatyw mających na celu zacieśnienie współpracy obronnej między obydwoma krajami.

Indie obliczu rosnącej potrzeby 

W obliczu rosnącej potrzeby uzupełnienia i dodania nowego uzbrojenia, urzędnik powiedział, że Indie są już w kontakcie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu pocisków Javelin w ramach zamówień awaryjnych. Szacuje się, że indyjska armia potrzebuje około 68 000 pocisków przeciwpancernych i 850 wyrzutni, co podkreśla skalę niedoborów. Wcześniejsze zakupy izraelskich pocisków Spike nie w pełni zaspokoiły te potrzeby, a w testach w trudnych warunkach np. pustynnych system ten wykazywał problemy z wydajnością. Ponadto indyjski program rozwoju rodzimego pocisku przeciwpancernego MPATGM (Man-Portable Anti-Tank Guided Missile) przez DRDO osiągnął sukcesy (udane testy w 2024 roku), ale nie jest jeszcze gotowy do masowej produkcji, co skłania Indie do poszukiwania alternatyw, takich jak Javelin.

Javelin Joint Venture (JJV), utworzony przez Raytheon i Lockheed Martin, podpisał w lutym 2025 roku memorandum porozumienia (MoU) z indyjską firmą Bharat Dynamics Limited (BDL), przedsiębiorstwem państwowym specjalizującym się w produkcji uzbrojenia. Porozumienie to ma na celu ocenę możliwości produkcji Javelinów w Indiach, w tym pocisków i jednostek sterujących (Command Launch Unit, CLU). USA po raz pierwszy zaproponowały współprodukcję Javelinów Indiom w 2013 roku, ale rozmowy utknęły w martwym punkcie z powodu ograniczeń w transferze technologii i wysokich kosztów. W 2014 roku Indie wybrały izraelskie pociski Spike 8 356 pocisków i 321 wyrzutni za 3,2 mld rupii, ponieważ Izrael zgodził się na transfer technologii, czego USA wówczas nie oferowały.

Mesko: Przyszłość PPZR Piorun | Portal Obronny

Indie od lat poszukują nowoczesnych, lekkich, przenośnych systemów przeciwpancernych (ATGM), które mogą być skutecznie używane w trudnym terenie, takim jak wysokogórskie obszary Ladakh, gdzie od 2020 roku utrzymują się napięcia na granicy z Chinami. Javelin, dzięki swojej funkcji „fire-and-forget” oraz zdolności do ataku z góry, jest uważany za idealne rozwiązanie do zwalczania nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych.

Czym jest Javelin?

Javelin to przenośny przeciwpancerny system rakietowy (ATGM – Anti-Tank Guided Missile) opracowany przez USA, produkowany przez Raytheon i Lockheed Martin, służący do niszczenia czołgów, pojazdów opancerzonych, bunkrów oraz nisko latających celów, jak śmigłowce. Składa się z pocisku z głowicą kumulacyjną zdolną przebić ponad 600 mm pancerza oraz lekkiej wyrzutni z celownikiem termowizyjnym, umożliwiającym działanie w dzień i w nocy.

System działa w trybie „fire-and-forget”, samodzielnie naprowadzając się na cel dzięki podczerwieni, co pozwala operatorowi ukryć się po wystrzale. Oferuje dwa tryby ataku: bezpośredni oraz z góry, skuteczny przeciwko dachom pojazdów. Maksymalny zasięg wynosi 2,5 km, a w nowszych wersjach do 4 km.

Całość waży około 22,3 kg, co umożliwia obsługę przez dwóch żołnierzy. Wprowadzony w 1996 roku, Javelin sprawdził się w Iraku, Afganistanie i na Ukrainie, gdzie od 2018 roku wspiera siły ukraińskie przeciwko rosyjskim czołgom. Działa w każdych warunkach pogodowych, zapewniając przewagę w słabej widoczności i jest kluczowym narzędziem przeciwko nowoczesnym zagrożeniom opancerzonym.

Portal Obronny SE Google News