Będą tam produkowane kontenery startowe do pocisków Patriot. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. i Lockheed Martin otwierają nową linię

2024-06-06 14:32

6 czerwca w Dęblinie zostało ogłoszone uroczyste otwarcie przez Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) wraz z Lockheed Martin linii produkcyjnej kontenerów startowych pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE). Powstanie linii jest efektem wieloletniej realizacji zobowiązań offsetowych I fazy programu WISŁA – informuje WZL1 w komunikacie prasowym.

Jak czytamy w komunikacie prasowym WZL1 uczestniczą w programie Wisła jako członek konsorcjum WISŁA, w skład którego wchodzą spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej. WZL1 uruchomiły nowy obiekt i linię produkcyjną, co umożliwiło wytwarzanie kontenerów startowych pocisków PAC-3 MSE. Kontener startowy jest główną obudową konstrukcyjną kanistra dla rakiety przechwytującej PAC-3 MSE. Wyrzutnia i kanister pozwalają na bezpieczny transport i ochronę rakiety przechwytującej do momentu rozpoczęcia jej misji.

Nowa linia wyposażona jest w najnowocześniejszą technologię i sprzęt umożliwiający produkcję kontenerów startowych. Zakłady uzyskały certyfikaty Rządu USA oraz Lockheed Martin uprawniające do rozpoczęcia produkcji.

Portal Obronny - Minister Kosiniak-Kamysz: Wojsko potrzebuje modernizacji i transformacji

Uczestnictwo w Programie WISŁA jest jednym z przykładów wsparcia Sił Zbrojnych RP przez WZL1. Działania te wpływają również na rozszerzenie możliwości technicznych i logistycznych w zakresie usług serwisowych oraz produkcyjnych realizowanych przez WZL1 dla nowo pozyskiwanego sprzętu, wzmacniając jednocześnie bezpieczeństwo Polski.

„Lockheed Martin zainwestował w stworzenie tej zdolności we współpracy z WZL1, ponieważ widzimy wartość długoterminowej współpracy z polskim przemysłem obronnym, w tym z WZL1 – powiedział przedstawiciel Lockheed Martin.

Nowa zatwierdzona linia produkcyjna WZL1 pozwala im dołączyć do globalnego łańcucha dostaw PAC-3 MSE, aby wspierać naszych klientów na całym świecie”. W czerwcu 2023 roku Lockheed Martin udzielił WZL1 dwóch zamówień na kontenery startowe pocisków PAC-3 MSE. Spółka ma zakończyć produkcję pierwszych egzemplarzy do września 2024 roku.

„WZL1 są zaangażowane w serwisowanie i produkcję komponentów do nowo pozyskiwanych systemów uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP” - powiedział Marcin Nocuń, Prezes Zarządu WZL1 „Zakłady od lat konsekwentnie inwestują w rozwój technologii, kadry, infrastruktury oraz nowoczesne systemy zarządzania. Dzięki tak rozbudowanemu zapleczu WZL1 nie tylko efektywnie uczestniczą w różnych programach offsetowych, ale także stają się doskonałym partnerem biznesowym dla koncernów 2 zagranicznych. Cieszymy się, że możemy umacniać i rozszerzać współpracę z Lockheed Martin, a także wspólnie realizować cele Programu WISŁA. Jednocześnie Zakłady są gotowe do rozszerzenia współpracy przy innych projektach inicjowanych w Polsce”. - podsumowuje Marcin Nocuń, Prezes Zarządu WZL1.

PAC-3 MSE jest kluczowym składnikiem polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. System wykorzystuje unikalną technologię „hit-to-kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące, zaawansowane zagrożenia i statki powietrzne, wykorzystując bezpośrednie spotkanie pocisku z celem (body-to-body contact).

Na podstawie komunikatu prasowego Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. (WZL1)

Sonda
Czy Polska powinna dołączyć do programu Europejskiej Tarczy Powietrznej?