Tegoroczna edycja zgromadziła 711 wystawców z 35 krajów. Są to: to: Australia (39 firm), Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Dania (21 firm), Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Indie, Izrael, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy (36 firm) , Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Stany Zjednoczone (51 firm) , Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Korea Południowa.
Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nowoczesny sprzęt na wystawach
Rolę kraju wiodącego podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego po raz drugi pełni Korea Południowa. Jej wystawa to prezentacja największych i najważniejszych osiągnięć przemysłu obronnego tego kraju.
Tradycyjnie już największym polskim wystawcą jest partner strategiczny MSPO - Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z firmami wchodzącymi w skład holdingu. Jak co roku, targom towarzyszy wystawa Sił Zbrojnych RP, którą organizuje Inspektorat Wsparcia SZ z Bydgoszczy pod hasłem „Nowy sprzęt - nowe wyzwania - nowe możliwości”.
Prezydent Andrzej Duda pogratulował Kielcom
We wtorek Salon otworzył prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zwracał uwagę na to, jak ważny dla naszego bezpieczeństwa jest przemysł obronny. Nawiązywał do historii, między innymi wybuchu II wojny światowej i potem komunizmu, życia za żelazną kurtyną, które mocno zahamowały rozwój naszego kraju i o sześciu milionach polskich ofiar w czasie wojny. Co do uzbrojenia, prezydent wspominał m.in. o bombowcach "Łoś", które były nowoczesne, ale nasza armia posiadała ich zbyt mało, aby obronić się przed najeźdźcą w 1939 roku.
- Cieszę się, że mogę pogratulować Kielcom organizacji tego wydarzenia. Oznacza to rozwój wielkiej wielkiej imprezy handlowej, jednej z największych tego typu na świecie, czołowej w Europie Środkowej. To wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla nas w Rzeczypospolitej najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dziś widzimy rodzące się niebezpieczeństwo za naszą wschodnią granicą oraz imperializm. Historia i doświadczenie nauczyły nas, że nie ma takiej ceny, której nie można zapłacić za to, żeby Polska była wolna, suwerenna i niepodległa i polski żołnierz nie musiał walczyć. Żeby tak się stało, musi być dobrze uzbrojony - mówił w Kielcach prezydent Andrzej Duda.
Poniżej galeria zdjęć z pobytu prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra Mariusza Błaszczaka a także innych przedstawicieli władz i zagranicznych gości.
Salon w Kielcach szansą dla przemysłu obronnego kraju
Prezydent podkreślał też, że wydarzenie w Kielcach przyczynia się do rozwoju polskiego przemysłu obronnego, zawierania nowych kontraktów i kontaktów.
- To bardzo ważne. Nawet, jeśli dziś kupujemy sprzęt z zagranicy, to staramy się, aby w każdym był polski element, żeby zawierać umowy offsetowe czy doszło do współprodukcji - argumentował prezydent Andrzej Duda, zapowiadając jednocześnie, że w przyszłym roku państwo polskie planuje wydać na obronność 137 miliardów złotych.
W otwarciu 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach uczestniczył także m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, parlamentarzyści, kieleccy i świętokrzyscy włodarze a także zaproszeni gości. Przybyło kierownictwo Wojska Polskiego, policji, służb mundurowych.
6 i 7 września ekspozycje w Targach Kielce będą czynne w godzinach 10.00 - 17.00, natomiast ostatniego dnia, 8 września od 10.00 do 15.00.