Posłowie uczcili powstańców warszawskich. Uchwałą – przez aklamację

2024-07-23 16:00

Posłowie przez aklamację przyjęli (23 lipca) uchwałę na okoliczność 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził przekonanie, że pamięć o bohaterach walczącej stolicy – mężczyznach, kobietach i dzieciach – jest obowiązkiem obecnego i przyszłych pokoleń obywatelek i obywateli wolnej Polski. Projekt uchwały został uzgodniony z Konwentem Seniorów.

Powstańcy Warszawscy mówią nam że... Przesłanie bohaterów na 2023 rok

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express & Marcin Wziontek/ Super Express & Marek Zieliński/ Super Express Powstańcy Warszawscy mówią nam że... Przesłanie bohaterów na 2023 rok

Posłowie oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. „Zarówno żołnierzom Armii Krajowej i innych formacji wojskowych, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem z bronią w ręku, jak i cywilnym mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli, odnieśli rany i utracili swój dobytek w tragicznych dniach sierpnia, września i października 1944 r.” – napisano w uchwale.

Sejm uznał, że zryw Polaków w 1944 r. był zwieńczeniem pięcioletnich zmagań polskich formacji konspiracyjnych.

„Jego celem było samodzielne wyzwolenie stolicy przed spodziewanym wkroczeniem Armii Czerwonej i ustanowienie w niej legalnych i suwerennych władz państwowych. Wstrzymanie, decyzją Józefa Stalina, sowieckiej ofensywy na prawym brzegu Wisły oraz ograniczone wsparcie ze strony aliantów doprowadziły do upadku powstania, mimo trwającej 63 dni heroicznej walki mieszkańców stolicy”.

W dokumencie – odczytanym przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię – podkreślono, że:

„Pamięć o wysiłku zbrojnym i ofierze krwi w walce o wolność przeciwko imperializmowi stała się fundamentem tożsamości zbiorowej Polaków w powojennych dekadach, pomimo prób zafałszowywania historii powstania w okresie rządów komunistycznych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że pamięć o bohaterach walczącej stolicy – mężczyznach, kobietach i dzieciach – jest obowiązkiem obecnego i przyszłych pokoleń obywatelek i obywateli wolnej Polski”.

Tego życzą Polakom Powstańcy Warszawscy na 2024 rok

Pięć lat temu Narodowe Centrum Kultury zleciło przeprowadzenie badań na temat społecznej pamięci o Powstaniu Warszawskim. 1 sierpnia 1944 r. dwóm osobom na trzy ankietowane kojarzył się z Powstanie. Można byłoby stwierdzić, że 100 proc. badanych winno mieć takie skojarzenie. Nie, tak dobrze jeszcze nie jest. Gdy obchodzono 60. rocznicę wybuchu Powstania, to takie skojarzenie deklarował co drugi respondent.

Prawidłowo 1 sierpnia 1944 r. z Powstaniem kojarzyli najczęściej uczniowie i studenci oraz emeryci, jak również osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy dwóch województw: podlaskiego i mazowieckiego. Brak skojarzeń z tą datą częściej wykazywały osoby z wykształceniem podstawowym, renciści, osoby zajmujące się domem oraz mieszkańcy województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i śląskiego.

Trzeba jednak podkreślić, że od 2014 r. przybywa osób jednoznacznie kojarzących 1 sierpnia 1944 r. z wybuchem Powstania. Trudno uwierzyć, ale w 2004 r. (co wykazał sondaż Pentora) 77 proc. Polaków nie wiedziało, kiedy wybuchło Powstanie, a 63 proc. nie miało pojęcia, jak długo ono trwało...

Sonda
Czy Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć?
Listen on Spreaker.