Norwegia deklaruje, kiedy osiągnie 2 proc. PKB wydatków na obronę. Dodatkowe środki przełożą się na większą liczbę operacji na morzu

2024-05-06 8:37

Wymagany przez NATO poziom nakładów na obronę w wysokości 2 proc. PKB osiągniemy w połowie bieżącego roku - ogłosił w czwartek 2 maja rząd Norwegii, prezentując nowelizację budżetu na 2024 rok. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Naftowego.

Okręt norwerskiej marynarki wojennej

i

Autor: Forsvaret/Facebook Okręt norwerskiej marynarki wojennej

Według projektu poprawki do ustawy o finansach państwa wydatki na wojsko wzrosną o 7 mld koron (ok. 2,5 mld zł) do 104 mld koron (ok. 38 mld zł). "Zwiększymy aktywność operacyjną i potencjał sił zbrojnych tu i teraz" - podkreślił premier Jonas Gahr Store.

Minister obrony Bjoern Arild Gram uściślił, że dodatkowe środki przełożą się na większą liczbę operacji na morzu oraz w powietrzu, a także szkoleń, w tym przyjęcie wojsk sojuszniczych. Część nowych funduszy zostanie przeznaczona na modernizację obiektów wojskowych.

Store w odpowiedzi na pytania dziennikarzy poinformował, że dodatkowe pieniądze na obronę zostaną przekazane z Funduszu Naftowego, zarządzanego przez centralny Bank Norwegii. "Nie chcemy uszczuplać innych ważnych wydatków, w tym socjalnych" - przekonywał.

„MÓZG” NASZEJ OBRONY, PUTIN WZMOCNIŁ NATO, NOWY SPOSÓB WALKI USA? || CO NAS CZEKA #1 - Juliusz Sabak

W Funduszu Naftowym od lat 90. gromadzone, a następnie inwestowane są środki z eksportu ropy i gazu. "Zwiększenie wydatków na wojsko zapewni nam bezpieczeństwo, to również inwestycja w stabilność ekonomiczną" - zaznaczył minister finansów Trygve Slagsvold Vedum.

Na początku kwietnia rząd w Oslo zapowiedział zwiększenie o kwotę 600 mld koron (ok. 220 mld zł) do 2036 roku, co oznacza dwukrotny wzrost nakładów na wojsko do poziomu 3 proc. PKB. Fundusze mają pozwolić na zwiększenie w latach liczby poborowych z 9 tys. do 13,6 tys., utworzenie dwóch nowych brygad, zakup fregat, łodzi podwodnych, a także systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu.

PAP

Sonda
Czy państwa NATO powinny zwiększyć wydatki do 3% PKB na obronność?