Spis treści
- Europa zwiększa wydatki na wojsko. 345 miliardów dolarów w 2022 roku
- Finlandia zbroi się w Europie najbardziej
- Polska wyda na obronność ok. 4 proc. swojego PKB
- Francja i Niemcy w małym stopniu zwiększyły wydatki na wojsko
- Badanie Eurobarometru. Większość obywateli UE chce wspólnej polityki obrony i bezpieczeństwa
Europa zwiększa wydatki na wojsko. 345 miliardów dolarów w 2022 roku
Z opublikowanego przez Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem SIPRI raportu wynika, że ogółem w 2022 roku wydatki na zbrojenia wzrosły w Europie o 13 procent, najwięcej od zakończenia zimnej wojny. I ta tendencja wzrostowa utrzyma się też w 2023 roku. Dokładnie w 2022 roku państwa Europy Środkowej i Zachodniej wydały na armie 345 mld dolarów i były to wydatki o 30 proc. wyższe niż w 2013 roku.
Żyjemy w niespokojnych czasach i wyraźnie widać to w statystykach dotyczących wydatków na zbrojenia. Zapowiedzi rządów państw świadczą o tym, że nakłady na wojsko będą rosły w kolejnych latach - mówi Joakim Vaverka, wicedyrektor SIPRI, cytowany przez PAP.
Poniżej zobaczysz interaktywną grafikę wydatków wojskowych (%PKB) wszystkich krajów członkowskich UE od 1960 do 2021 roku
Dalsza część tekstu pod infografiką
Finlandia zbroi się w Europie najbardziej
Wśród krajów, które po inwazji Rosji na Ukrainę najbardziej zwiększyły nakłady na obronę, są państwa bałtyckie, nordyckie i Europa Środkowo-Wschodnia. Absolutnym liderem jest Finlandia, ale i Polska plasuje się w tym zestawieniu wysoko. Szwedzcy analitycy podają, że najbardziej wydatki na armię i uzbrojenie zwiększyły w Europie kraje:
- Finlandia
- Litwa
- Szwecja
- Polska.
Finlandia jest na pierwszym miejscu. Jeszcze w 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, kraj ten przygotowywał się do wejścia do NATO. Od kwietnia tego roku Finlandia jest pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kraj ten zwiększył swój budżet wojskowy aż o 36 proc. - najwięcej od 1962 roku. Drugim państwem w zestawieniu jest nasz sąsiad - Litwa. Powiększyła wydatki na armię o 27 proc. Z kolei Szwecja ze wzrostem o 12 proc. zajmuje trzecie miejsce. Polska ma miejsce czwarte w Europie pod tym względem.
Polska wyda na obronność ok. 4 proc. swojego PKB
Nasz kraj zwiększył budżet na zbrojenia o 11 proc. i zajmuje pod tym względem czwarte miejsce w Europie. Jednocześnie tylko w 2022 roku rząd polski wydał na uzbrojenie dwa razy więcej niż w roku 2021. A w tym roku Polska wyda w sumie na obronność ok. 4 proc. swojego PKB, co oznacza, że pod tym względem jesteśmy w czołówce państw NATO. Pieniądze są i będą przeznaczane dalej na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i jego modernizację – m.in. na zakup nowego sprzętu wojskowego i uzbrojenia.
Francja i Niemcy w małym stopniu zwiększyły wydatki na wojsko
Na przeciwległym biegunie są Francja i Niemcy. Te państwa w ubiegłym roku w niewielkim tylko stopniu zwiększyły wydatki na wojsko. I tak Francja ma wzrost o 0,6 proc., Niemcy o 2,3 proc.). Autorzy raportu ze Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem SIPRI jednocześnie podkreślają, że kraje te należą do czołówki państw wydających najwięcej w liczbach bezwzględnych na zbrojenia.
Badanie Eurobarometru. Większość obywateli UE chce wspólnej polityki obrony i bezpieczeństwa
Dodajmy, że wzrost wydatków na zbrojenie ma poparcie społeczne. Obywatele państw unijnych popierają wzmocnienie szeroko rozumianej polityki bezpieczeństwa. Z danych Eurobarometru opublikowanych w 2022 r. wynika, że zdecydowana większość obywateli Unii Europejskiej (81%) opowiada się za wspólną polityką obrony i bezpieczeństwa - w każdym kraju UE to poparcie jest na poziomie co najmniej dwóch trzecich obywateli. Aż około 93 proc. zgadza się, że kraje powinny działać wspólnie w celu obrony terytorium UE, a 85 proc. uważa, że należy zacieśnić współpracę w dziedzinie obronności na szczeblu UE.
Źródło: PAP