Dziwna decyzja Armenii. Wstrzymała współfinansowanie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym

2024-05-09 14:46

Armenia wstrzyma współfinansowanie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) - poinformowała w środę (8 maja) wieczorem rzeczniczka armeńskiego MSZ Ani Badalian, cytowana przez rosyjski niezależny portal Meduza. ODBK to sojusz wojskowy zrzeszający sześć państw byłego ZSRR.

Żołnierz z Armenii

i

Autor: MoD of the Republic of Armenia / Facebook Żołnierz z Armenii

Jednocześnie MSZ w Erywaniu poinformowało, że Armenia pozostanie członkiem organizacji.

W ostatnich miesiącach kraj nie uczestniczył w przedsięwzięciach ODKB i nie brał udziału w szczycie tej organizacji, który odbył się w listopadzie 2023 r. w Mińsku. Ponadto - zauważa portal - premier Armenii Nikol Paszynian powiedział w lutym br., że Erywań "zamroził" swoje uczestnictwo w sojuszu. Związane jest to ze stanowiskiem ODKB w sprawie konfliktu pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem dotyczącego Górskiego Karabachu. Zdaniem Paszyniana sojusz nie wypełnił tym samym swoich zobowiązań traktatowych.

EUROPA NIE JEST GOTOWA NA WOJNĘ Z ROSJĄ - gen. Waldemar Skrzypczak

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym to sojusz zawiązany w 1992 roku w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie. Obecnie należą do niego: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Armenia i Tadżykistan. Wcześniej członkami były również Uzbekistan, Azerbejdżan i Gruzja. Do 2022 roku status obserwatora przy ODKB miał Afganistan, a od 2013 r. obserwatorem jest Serbia.

W styczniu 2022 r. na wniosek prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa wojska ODKB weszły do kraju, by spacyfikować zamieszki wywołane podwyżką cen gazu. W protestach zginęło ponad 200 osób, spokój przywrócono po kilku dniach.

PAP