Agencja Uzbrojenia zaprzecza dezinformacji dot. programu Orka. MON zapewnia o kontynuacji procesu

2024-07-25 16:51

Agencja Uzbrojenia na platformie X zaprzeczyła pojawiającym się doniesieniom dezinformacyjnym w sieci, że program Orka dot. pozyskania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej został zawieszony. Jak napisała Agencja Uzbrojenia: „Pozostajemy w procesie pozyskiwania OPNT kr. ORKA". To samo chwilę później na X potwierdziło Ministerstwo Obronny Narodowej.

ORP Orzeł

i

Autor: Dywizjon Okrętów Podwodnych

W ciągu ostatnich godzin pojawiła się masa spekulacji na temat programu Orka dotyczącego pozyskania dla Marynarki Wojennej okrętów podwodnych. „Worek” ze spekulacjami otworzył były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w czwartek rano (25 lipca) na platformie X zadał pytanie czy prawdą jest, że działająca przy MON "Rada Modernizacji Technicznej odrzuciła rekomendacje Agencji Uzbrojenia w sprawie zakupu okrętów podwodnych w ramach programu Orka”.

Dodał, że jeśli potwierdzą się docierające do niego informacje, "będzie to oznaczać, że czeka nas kilka lat przerwy w tym niezwykle istotnym dla rozwoju Marynarki Wojennej programie operacyjnym". B. szef MON domaga się od resortu obrony informacji o stanie realizacji programów modernizacyjnych. Ponadto niektóre media napisały o "zamrożeniu" programu.

W sieci zwłaszcza, na platformie X wiele osób zaczęło pytać co z okrętami powodowymi. Do sytuacji aż musiała się ustosunkować Agencja Uzbrojenia, która na platformie X napisała:

"Agencja Uzbrojenia kategorycznie zaprzecza pojawiającej się dezinformacji dotyczącej programu Orka. Pozostajemy w procesie pozyskiwania okrętu podwodnego nowego typu kr. Orka" – napisano na koncie AU na platformie X.

Potwierdziło to także Ministerstwo Obrony Narodowej na X, które napisało: „Pozyskiwanie sprzętu wojskowego o strategicznym znaczeniu wymaga decyzji dowiązanych do obecnego i dynamicznie zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa związanego z sytuacją geopolityczną. Resort obrony narodowej kontynuuje proces pozyskiwania OPNT kr. ORKA”.

Przed rokiem AU informowała, że zainteresowanie udziałem w programie Orka wyraziło 11 podmiotów, głównie stocznie z Europy, ale także z Korei Południowej. Program został zapisany w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych do roku 2036. Po wycofaniu norweskich okrętów typu Kobben Marynarce Wojennej pozostał jeden okręt podwodny - ORP Orzeł, zbudowany w ZSRR i wprowadzony do służby w 1986 roku.

Program "Orka" był jednym z priorytetów Planu Modernizacji Technicznej na lata 2013-2022, został też zapisany w kolejnych planach – na lata 2017-2026 i 2021-2035. Pierwotnie, w ramach programu "Orka", resort obrony planował zakup trzech lub czterech nowych okrętów podwodnych, a wartość programu szacowana była na 10 miliardów zł.

Zgodnie z przekazanymi danymi przez Agencje Uzbrojenia w konsultacjach biorą udział następujące firmy:

• Navantia, S.A. (Hiszpania);

• ThyssenKrupp Marine Systems GmbH (Niemcy);

• Hyundai Heavy Industries Co, Ltd. (Republika Korei);

• Hanwha Group (Republika Korei);

• Naval Group (Francja);

• Fincantieri S.p.A. (Włochy)

• Saab Kockums AB (Szwecja)

Według wcześniejszych zapowiedzi, Polska zamierzała kupić nowe okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Ostatecznie w ogłoszonym programie "Orka" nie podano liczby okrętów, ani terminów dostaw, jakie zakładane są w tym programie. Za to wymagane są od dostawcy zdolności do samodzielnej produkcji okrętów w terminie. Mariusz Błaszczak mówił w zeszłym roku o zaangażowaniu polskiego przemysłu i transferach technologii.

PM/PAP

Sonda
Czy Marynarce Wojennej RP potrzebne są okręty podwodne?
Listen on Spreaker.