Ukraina i Unia Europejska podpisały bardzo ważną umowę o bezpieczeństwie

2024-06-27 18:08

Unia Europejska zawarła umowę „Wspólne zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa między Unią Europejską a Ukrainą”. Podpisał ją w czwartek (27 czerwca) w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z przewodniczącymi: Komisji Europejskiej – Ursulą von der Leyen i Rady Europejskiej – Charles'em Michelem. Dwustronne porozumienia zawarły z Ukrainą także Litwa i Estonia.

uścisk, sojusz, zgoda, Europa,

i

Autor: pixabay.com

Po raz pierwszy w porozumieniu tym zawarto zobowiązanie wszystkich 27 państw członkowskich do zapewnienia Ukrainie szerokiego wsparcia, niezależnie od jakichkolwiek wewnętrznych zmian instytucjonalnych. Każdy nasz krok przybliża nas do naszego historycznego celu, jakim jest pokój i dobrobyt w naszym wspólnym europejskim domu – zadeklarował ukraiński prezydent.

Szef Rady Europejskiej Michel powiedział, że umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą są ważne, ponieważ wysyłają sygnał, że świat zachodni będzie wspierał Ukrainę.

W umowie Unia zobowiązuje się do zapewniania Ukrainie i jej narodowi niezbędnego wsparcia

• politycznego,

• finansowego,

• gospodarczego,

• humanitarnego,

• wojskowego i

• dyplomatycznego tak długo i tak intensywnie, jak to konieczne.

Źródła ukraińskie zwracają uwagę na wagę normy mówiącej, że Ukraina otrzyma finansowanie z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). „Nowo utworzony Fundusz Pomocy Ukrainie w ramach EPF dodaje kolejne 5 miliardów euro na rok 2024 w celu zapewnienia dalszej pomocy wojskowej i szkoleń, a dalsze porównywalne roczne zwiększenia mogłyby zostać zapewnione do 2027 roku, w zależności od potrzeb Ukrainy i z zastrzeżeniem wytycznych politycznych Rady”.

Porozumienie podpisano tuż przed rozpoczęciem unijnego szczytu, w którym także uczestniczyć będzie Wołodymyr Zełenski.

Raport Walczaka - Mam gorzkie refleksje nt. tego, jak Unia postrzega rolę polskiej analizy

Portal Ukrainska Prawda zwraca uwagę, że dokument unijno-ukraiński „znacząco” różni się od dwustronnych umów o bezpieczeństwie zawieranymi pomiędzy Ukrainą a państwami członkowskimi NATO. Umowa z UE nie zawiera bowiem wzmianki o przyszłym członkostwie Ukrainy w NATO, bo w UE znajdują się państwa niebędące członkami Sojuszu (Austria, Irlandia) oraz Węgry, które – jak podkreśla portal – „generalnie wstrzymują się od wspierania Ukrainy”.

Umowy o bezpieczeństwie zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie stanowią gwarancję wsparcia zachodnich sojuszników dla Ukrainy, która odpiera inwazję Rosji. Porozumienia z Kijowem podpisały w czerwcu także Stany Zjednoczone i Japonia. Łącznie zrobiło to już 17 państw, w tym część państw UE.

W czasie szczytu umowy dwustronne z Zełenskim podpisali także prezydent Litwy Gitanas Nauseda oraz premier Estonii Kaja Kallas.

Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek w Brukseli, że Polska kończy przygotowywać gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Umowa pomiędzy UE a Ukrainą została zatwierdzona jednomyślnie przez wszystkie kraje członkowskie we wtorek; tego samego dnia rozpoczęły się negocjacje akcesyjne z Ukrainą. W poniedziałek uzgodniono z kolei 14. pakiet sankcji na Rosję.

Sonda
Czy kraje NATO powinno wysłać żołnierzy do szkolenia na Ukrainę?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki