Czy to ostrzeżenie dla Chin? USA planują rozmieścić wyrzutnie średniego zasięgu w regionie Azji i Pacyfiku

2024-04-15 16:15

Według dowódcy amerykańskiej armii na Pacyfiku generała Charlesa Flynna, Stany Zjednoczone planują rozmieścić nowy system wyrzutni rakiet średniego zasięgu w regionie Azji i Pacyfiku do końca tego roku. Mimo, że generał nie chciał ujawnić co to będzie za system, to najprawdopodobniej będzie to najnowszy i najnowocześniejszy system Typhon. Jak można było się spodziewać, spotkało się to ze sprzeciwem chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych – informuje portal Business Standard.

Bateria mobilnych wyrzutni rakietowych Typhon

i

Autor: Lockheed Martin Bateria mobilnych wyrzutni rakietowych Typhon

Generał Flynn podczas rozmowy z dziennikarzami powiedział, że armia amerykańska planuje rozmieścić do końca tego roku w regionie Azji i Pacyfiku nową wyrzutnię rakiet średniego zasięgu, która mogłaby działać odstraszająco na Chiny. Amerykański generał nie chciał zdradzić, kiedy i gdzie zostaną wyrzutnie rozmieszczone, bo jak powiedział „Nie będę omawiał, jaki system ani nie mam zamiaru powiedzieć gdzie i kiedy. Mówię tylko, że w regionie pojawi się precyzyjny system dalekiego zasięgu”. Jedynie co ujawnił, że nowy system będzie mógł wystrzeliwać najnowsze precyzyjne pociski dalekiego zasięgu, takie jak pocisk przechwytujący Standard Missile 6 (SM-6) i morski Tomahawk.

Jak zauważa South China Morning Post będzie to najprawdopodobniej system Typhon zdolny do wystrzeliwania pocisków przeciw okrętom lub rakiet manewrujących Tomahawk. Potwierdziła to także gazeta Asahi, powołując się na źródła rządowe, jak dodała gazeta, baterie będą początkowo stacjonowane na Guam, a następnie zostaną wysyłane do Japonii. I jak się wydaje wdrożenie systemu w regionie Azji i Pacyfiku prawdopodobnie będzie częścią procesu testowania i szkolenia. Pierwsze prototypy Typhona dostarczono armii amerykańskiej w listopadzie 2022 roku. System dobrze spisał się podczas testów na pustyniach w USA. Jednak jak dotąd systemu nie testowano w warunkach odpowiadających klimatowi Azji i Pacyfiku.

Chiny zaczynają być mocarstwem europejskim?! Jacek Bartosiak o geopolityce [RAPORT ZŁOTOROWICZA]

Jak napisał Japan News celem rozmieszczenia na Indo-Pacyfiku jest także wzmocnienie odstraszania wobec Chin. Odnosząc się do modernizacji chińskiego potencjału rakietowego, Flynn powiedział, że znalezienie sposobów przeciwstawienia się temu stanowi niezwykle ważną rolę dla armii USA.

Wstępne doniesienia, że ​​Stany Zjednoczone przygotowują się do umieszczenia w regionie swojej nowej wyrzutni średniego zasięgu, pojawiły się po raz pierwszy w listopadzie ubiegłego roku, kiedy generał Charles Flynn, dowódca amerykańskiej armii na Pacyfiku, powiedział na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w Halifax, że dwie baterie Typhon zostały ukończone, a USA zamierza wkrótce „wdrożyć ten system w regionie” – zapowiedział generał.

W odpowiedzi chińskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że Pekin zawsze "stanowczo sprzeciwiał się" rozmieszczaniu przez USA pocisków rakietowych średniego zasięgu w regionie Azji i Pacyfiku oraz wzmacnianiu wysuniętego rozmieszczenia u "granic Chin w celu uzyskania jednostronnej przewagi wojskowej".

"Chiny trzymają się ścieżki pokojowego rozwoju i zdecydowanie realizują defensywną politykę obrony narodowej. Nie jesteśmy zainteresowani konkurowaniem z jakimkolwiek krajem pod względem siły militarnej" - powiedziała rzeczniczka ministerstwa Mao Ning. "Wzywamy Stany Zjednoczone, by szczerze uszanowały obawy o bezpieczeństwo innych krajów i przestały podważać pokój i stabilność w regionie".

SM-6 jest najnowszym pociskiem przechwytującym Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, zaprojektowanym do walki przeciwlotniczej na dalekie odległości, o zasięgu operacyjnym ponad 240 km i aktywnym radarowym systemie naprowadzania, który pozwala pociskowi na autonomiczne znajdowanie i śledzenie celu.

Komentarze Flynna są pierwszym potwierdzeniem przez generała armii amerykańskiej, że naziemny system startowy zdolny do wystrzeliwania SM-6 i Tomahawków może zostać rozmieszczony w tym roku w regionie Azji i Pacyfiku.

Jak zwracają uwagę media, rozmieszczenie takich systemów w regionie Azji i Pacyfiku byłoby pierwszym od 37 lat. Amerykańsko-radziecki traktat INF (Intermediate-Range Nuclear Forces) zawarty w 1987 roku zabraniał rozwijania i posiadania rakiet lądowych o zasięgu od 500 km do 5 500 km.

Waszyngton rozwija nowe pociski rakietowe średniego zasięgu od czasu wycofania się z traktatu INF w 2019 r., powołując się na rzekome naruszenia porozumienia przez Moskwę i w obliczu rosnącego postępu militarnego Chin w regionie Indo-Pacyfiku, w szczególności ich sił rakietowych.

Według rocznego raportu Pentagonu na temat potęgi militarnej Chin opublikowanego w październiku ubiegłego roku, siły rakietowe ChRL posiadają 500 pocisków balistycznych pośredniego i 1000 średniego zasięgu o zasięgu od 1000 do 5500 km, a także 550 wyrzutni do wystrzeliwania tych systemów uzbrojenia.

Sonda
Czy Chiny zagrożą dominacji USA?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki