Afryka to światowe epicentrum terroryzmu. Raport ONZ wskazuje poważne problemy

W Afryce doszło w ubiegłym roku do ponad 3,4 tys. ataków terrorystycznych, w których zginęło prawie 14 tys. osób; w żadnej innej części świata nie było ani tyle ataków, ani ofiar terrorystów.

ISIS

i

Autor: Wikipedia

Takie informacje przekazał w mijającym tygodniu Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) komisarz Unii Afrykańskiej ds. politycznych, pokoju i bezpieczeństwa, Bankole Adeoye.

„Afryka tragicznie pozostaje epicentrum globalnego terroryzmu”, skomentowała je Amina Mohammed, zastępczyni Sekretarza Generalnego Rady Bezpieczeństwa ONZ. Uznała, że terroryzm jest obecnie największym zagrożeniem dla pokoju, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w całej Afryce, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, która odpowiada za 59 proc. globalnych zgonów związanych z terroryzmem.

Liczba zgonów związanych z terroryzmem w tym regionie Afryki, rozciągającym się wzdłuż południowych obrzeży Sahary od Senegalu na zachodzie po Erytreę na wschodzie, przekraczała 6 tys. przez trzy kolejne lata. To ponad połowa wszystkich ofiar terroryzmu na świecie. Najgorzej jest w Burkina Faso, które stało się obecnie światowym liderem jeśli chodzi o liczbę zgonów spowodowanych terroryzmem.

Garda: Rafał Dutkiewicz - Platforma Bezpieczeństwa i Obronności

Rozprzestrzenianie się Al-Kaidy i Państwa Islamskiego z Mali, Nigru i Burkina Faso na kraje nadmorskie Afryki Zachodniej – Nigeria, Benin, Togo, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej - spowodowało wzrost liczby brutalnych ataków o 250 proc. w ciągu dwóch lat.

Obok Al-Kaidy, Państwa Islamskiego i Boko Haram w Afryce w ubiegłym roku pojawiła się nowa grupa znana jako Lakurawa. Najboleśniej jej ataki odczuwa Nigeria, ale terroryści aktywni są również w Nigrze i Czadzie.

Zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się także w innych miejscach kontynentu. Grupy takie jak Asz-Szabab w Somalii, Sojusznicze Siły Demokratyczne (ADF) w Demokratycznej Republice Konga i Al-Sunna wa Jama’ah (Wyznawcy) w Mozambiku nadal „rozpętują przerażającą przemoc”.

Mohammed dodała, że te grupy nie tylko terroryzują społeczności, ale również dopuszczają się przemocy seksualnej, a także atakują dzieci i siłą werbują je do swoich szeregów. Ostrzegła: „Nie popełnijmy błędu. W tym tempie w Afryce Zachodniej przyszłość jest zagrożona. Marginalizacja młodzieży w połączeniu z rosnącym bezrobociem sprawiły, że całe pokolenie jest podatne na grupy ekstremistyczne”.

PAP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki