W Wojskowym Instytucie Medycznym zainaugurowano nowy rok akademicki. Kiedy powstanie Komponent Wojsk Medycznych?

2023-10-03 19:24

W Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej (wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne oraz wojska obrony terytorialne) może powstać nowy jej komponent: wojska medyczne. W sierpniu do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy, który zakłada zmiany w Siłach Zbrojnych RP, w tym utworzenie Komponentu Wojsk Medycznych. Jednym z wiodących jego instytucji będzie Wojskowy Instytut Medyczny. We wtorek (3 października) zainaugurowano nowy rok akademicki 2023/2024.

WIM, Wojskowy Instytut Medyczny

i

Autor: WIM „Szpital na Szaserów”, czyli Wojskowy Instytut Medyczny-Państwowy Instytut Badawczy

Orędownikiem utworzenia wojsk medycznych jest dyrektor WIM – prof. dr hab. n. med. gen. broni Grzegorz Gielerak. Nim pierwszy w tym roku akademickim wykład wygłosił… red. Rafał Ziemkiewicz („Wielka Polska) odczytano okolicznościowe listy przesłane m.in. przez prezydenta RP, premiera rządu i ministra edukacji i nauki.

Andrzej Duda napisał w nim m.in.: „Praca uczelni i instytutów wojskowych stanowi jeden z kluczowych warunków powodzenia zmian zachodzących w Polsce – na poziomie Sił Zbrojnych oraz instytucji państwa, ale też w innych obszarach – zmian, które pozwolą wyjść naprzeciw wyzwaniom obecnego czasu". Prezydent podkreślił, że przed uczelniami wojskowymi te nowe wyzwania, które „wynikają z zagrożeń dla bezpieczeństwa zewnętrznego Polski i rosnącej niepewności w relacjach międzynarodowych”.

Właśnie ta sytuacja implikuje konieczność utworzenia wojsk medycznych. – Obecnie różne zasoby medyczne wojska podlegają różnym dowództwom; dla sprawnego działania potrzebne jest ujednolicenie standardów i struktury – temu służy koncepcja powstania Komponentu Wojsk Medycznych – mówił wielokrotnie, również w rozmowach z „Super Expressem” dyrektor WIM, popularnie zwanego „szpitalem na Szaserów”.

Projektem ustawy zajmie się, należy założyć, Sejm X kadencji. Znów zakładając, że projekt zostanie przyjęty, to w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy ma powstać nowa struktura dowodzenia. Zdaniem gen. Gieleraka utworzenie kompletnej struktury zajmie 16 miesięcy.

Ćwiczenia Route 604. Wojsko Polskie ćwiczyło scenariusze na wypadek wojny

– Nie chcemy tworzyć struktury od zera. Zakładamy – i to jest istotą, zaletą proponowanej reformy – że obejmie ona wszystkie jednostki organizacyjne, zasoby i kompetencje wojskowej służby zdrowia, rozproszone dziś w różnych obszarach sił zbrojnych – w części w Dowództwie Generalnym, w części w Dowództwie Operacyjnym, Inspektoracie Wsparcia oraz w Departamencie Wojskowej Służby Zdrowia MON. Rzecz w tym, aby cały ten kapitał sprawnie ze sobą zintegrować, mając na celu usprawnienie dowodzenia, ale również rozwinięcie nowych zdolności – wyjaśniał dyrektor WIM-Państwowego Instytutu Badawczego dziennikarzowi PAP podczas podczas wrześniowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

WIM, dodajmy, współpracuje z armiami NATO w celu wprowadzenia kompleksowego pakietu szkoleń z różnych dziedzin. Celem tych działań jest zapewnienie solidnych podstaw dla nowoczesnych i profesjonalnych wojsk medycznych; w tym również tych, które powstaną, gdy prezydencki projekt ustawy zyska akceptację na Wiejskiej.

Sonda
Czy utworzenie wojsk medycznych jest uzasadnione?