Norwegii brakuje części zamiennych do K9. Będą duże zamówienia

2024-12-11 5:07

Norweska armia napotkała istotne trudności operacyjne z powodu braku części zamiennych do armatohaubic K9. W efekcie zmuszona była do kanibalizacji pojazdów amunicyjnych K10, co doprowadziło do ich czasowego wycofania z eksploatacji.

K9 w Norweskich Siłach Zbrojnych

i

Autor: Norweskie Siły Zbrojne

Jak podaje Defence Industry Europe, Norweskie Siły Zbrojne zmagają się z poważnym problemem braku części zamiennych dla swoich armatohaubic K9. W celu rozwiązania tego problemu, FMA oraz Norwegian Defence Logistics Organisation zakupiły dodatkowe części zamienne, a także podjęły działania mające na celu zapewnienie zaspokojenia przyszłych potrzeb. Ponieważ pojazdy K9 i K10 mają wiele wspólnych komponentów, armia nadała priorytet utrzymaniu statusu operacyjnego haubic K9, aby zapewnić nieprzerwane szkolenie i gotowość.

Podkreślono również, że ustalenie priorytetów umożliwiło kontynuowanie ćwiczeń z użyciem ostrej amunicji i szkoleń dla armii. Pojazdy K10, wraz z kompleksowym szkoleniem logistycznym w zakresie amunicji, mają wznowić pełną działalność w 2025 r.

Jofrid Egeland, rzecznik Norweskiej Agencji Materiałów Obronnych (NDMA), stwierdził - "Główną przyczyną była rozbieżność między oczekiwanym a rzeczywistym zużyciem części. Dalsze zamówienia opieraliśmy na naszym doświadczeniu operacyjnym, terminach dostaw i poziomach zapasów".

FMA poinformowało, że ogólny wpływ na działalność operacyjną był minimalny, a trwający proces zaopatrzenia w części zamienne powinien poprawić dostępność i niezawodność obu systemów w czasie pokoju i kryzysów.

K9 to samobieżna haubica kalibru 155 mm, zdolna do wystrzeliwania pocisków na odległość przekraczającą 40 kilometrów. K10 jest oddzielnym pojazd opancerzony, który został zaprojektowany w celu uzupełniania amunicji K9 w terenie, zwiększając ogólną wydajność i stałą siłę ognia systemu artyleryjskiego.

Norwegia nabyła dwadzieścia cztery haubice K9 i sześć pojazdów zaopatrzeniowych K10 od Hanwha Aerospace począwszy od 2019 r. Dodatkowe zamówienie, złożone w 2022 r., ma na celu dostarczenie czterech kolejnych K9 i ośmiu K10 do 2024 r. Jednak nieprzewidziane wskaźniki zużycia części zamiennych zakłóciły działalność, co spowodowało konieczność dostosowania sposobu użytkowania pojazdów.

Polska podpisała umowę ramową na 672 armatohaubice K9A1 i K9PL 27 lipca 2022 roku W ramach tej współpracy Polska już zamówiła 212 egzemplarzy K9A1. Haubice są regularnie dostarczane Siłom Zbrojnym RP od 2022 roku. Łączna wartość pierwszego kontraktu wyniosła 2,4 mld dolarów, obejmując również pakiety szkoleniowe, logistyczne i amunicję.

Sonda
Która samobieżna haubicoarmata 155 mm Wojska Polskiego jest lepsza?