MON powołał Zespół Ochrony Praw Żołnierzy. Ma on zapewnić żołnierzom pomoc prawną

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił w środę (23 października) powstanie Zespołu Ochrony Praw Żołnierzy. Ojczyzna - Rzeczpospolita Polska, otaczać was będzie opieką i ochroną, nawet w momentach trudnych, które wymagają wsparcia prawnego - podkreślił minister, zwracając się do żołnierzy. Zadaniem Zespołu jest zapewnienie pomocy prawnej w zakresie realizacji prawa do obrony w postępowaniach karnych związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Wojsko Polskie

i

Autor: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych / X Wojsko Polskie

Spis treści

  1. Powstaje Zespół Ochrony Praw Żołnierzy
  2. W czym będzie mógł pomoc Zespół Ochrony Praw Żołnierzy?
  3. Kto będzie mógł skorzystać z pomocy Zespołu Ochrony Praw Żołnierzy?
  4. Gdzie się znajduje Zespół Ochrony Praw Żołnierzy?
  5. Dane kontaktowe dla żołnierzy potrzebujących wsparcia:

Powstaje Zespół Ochrony Praw Żołnierzy

Kosiniak-Kamysz poinformował o powstaniu zespołu na konferencji prasowej zorganizowanej w 2 Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie).

"Chciałbym poinformować żołnierzy Wojska Polskiego – nie tylko tych, którzy są tutaj w Kazuniu, ale i wszystkich za pośrednictwem mediów – o utworzeniu Zespołu Ochrony Praw Żołnierzy. Służba wiąże się z wielkim zaszczytem, ale to też wielka odpowiedzialność. Jeżeli dochodzi do sytuacji trudnych, w których wobec jakiegoś żołnierza jest prowadzone dochodzenie, postępowanie czy dochodzi do skierowania wniosku do prokuratury lub sądu, to żołnierz nie może być sam" - podkreślił minister.

Zaznaczył, że do tego zespołu delegowani będą prawnicy, którzy są zatrudnieni w ministerstwie obrony narodowej lub w jednostkach podległych. Dodał, że w każdym regionie będą delegowani do tego zespołu adwokaci, którzy będą dostępni w udzielaniu porad prawnych lub w reprezentowaniu żołnierza, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Garda: Władysław Kosiniak-Kamysz

Kosiniak-Kamysz podziękował też ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi "za współdziałanie w tym zakresie". "Pan minister prowadzi też działania zmierzające do rozszerzenia tego zakresu pomocy prawnej. "Pan minister, pracownicy resortu sprawiedliwości udzielili nam wielkiego wsparcia w pracach nad powstaniem czegoś, co autentycznie będzie służyć żołnierzom" - powiedział.

"Będziemy rozwijać polski JAG (Wojskowe Biuro Śledcze), będziemy rozwijać pomoc prawną dla żołnierzy, wszystkich tych, którzy w takiej sytuacji się znajdą. Służba dla ojczyzny to zaszczyt i odpowiedzialność, i ojczyzna - Rzeczpospolita Polska otaczać was będzie opieką i ochroną, nawet w momentach bardzo trudnych, które wymagają takiego wsparcia" - zaznaczył wicepremier, zwracając się do obecnych na konferencji żołnierzy.

W czym będzie mógł pomoc Zespół Ochrony Praw Żołnierzy?

Jak napisano w komunikacie MON, pomocy dla żołnierzy w ramach Zespołu Ochrony Praw Żołnierzy zapewni szesnastu adwokatów i radców prawnych oraz trzech oficerów z wykształceniem prawniczym. Zespół został powołany z potrzeby świadczenia pomocy prawnej żołnierzom zawodowym i niezawodowych objętych postępowaniami karnymi wszczętymi w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie łatwego dostępu do pomocy prawnej m.in. w zakresie ochrony praw i interesów oraz edukowania prawnego żołnierzy. Uzupełni zadania Wojskowej Służby Prawnej oraz zmodyfikuje zadania, wchodzących w jej skład, doradców prawnych.

Kto będzie mógł skorzystać z pomocy Zespołu Ochrony Praw Żołnierzy?

Uprawnionymi do korzystania ze wsparcia prawnego będą żołnierze zawodowi i niezawodowi podejrzewani, podejrzani, oskarżeni lub w inny sposób objęci postępowaniem karnym z uwagi na popełniony czyn zabroniony w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, w tym z użyciem broni oraz pokrzywdzeni przestępstwami wobec funkcjonariuszy publicznych zdefiniowanymi w Kodeksie karnym, w zakresie naruszenia nietykalności cielesnej (art. 222), czynnej napaści (art. 223) lub znieważenia (art. 226).

Gdzie się znajduje Zespół Ochrony Praw Żołnierzy?

Zespół Ochrony Praw Żołnierzy został utworzony w strukturach Centralnego Wojskowego Centrum Edukacji i tworzą go trzej oficerowie z wykształceniem prawniczym pełniący służbę w Zespole oraz 16 aktualnie kontraktowanych adwokatów lub radców prawnych na terenie całego kraju. Takie kształt zespołu gwarantuje brak tzw. konfliktu interesów, a także bezstronne i obiektywne reprezentowanie żołnierza przez cywilnych prawników. Pomoc prawna będzie dla żołnierzy bezpłatna. Kontraktacja prawników do zespołu powinna zakończyć się jeszcze w tym roku, ale już teraz żołnierze mogą uzyskać wsparcie i informacje min o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących mu uprawnieniach i spoczywających na nim obowiązkach w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym albo sądowym, a także o sposobach rozwiązania jego problemu prawnego u oficerów w zespole.

Dane kontaktowe dla żołnierzy potrzebujących wsparcia:

CWCR ul. Dymińska 13, 00 – 909 Warszawa,

Telefon: 261 807 707

Mail: [email protected]

PM/PAP