Turecki system obrony powietrznej przechodzi ostateczne testy. Turcja coraz bardziej niezależna na rynku

2025-01-21 14:50

Turecki system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej HİSAR -O, osiągnął kamień milowy, kończąc testy kwalifikacyjne do produkcji seryjnej. Zestaw został opracowany przez konsorcjum ASELSAN i ROKETSAN. Jest to ostatni krok w integracji tego systemu przeznaczony przede wszystkim dla tureckich sił zbrojnych, a w dalszej perspektywie również na eksport.

System obrony powietrznej HISAR-O

i

Autor: ASELSAN

Wyniki testów wykazały dojrzałość technologiczną systemów HİSAR -O i wydajność procesów produkcyjnych. ASELSAN i ROKETSAN, we współpracy z lokalnymi podwykonawcami, tworzą narodowy system obrony powietrznej, który w przyszłości ma stanowić konkurencję dla takich zestawów jak niemiecki IRIS-T SLS czy brytyjski CAMM.

HİSAR-O to system obrony powietrznej średniego zasięgu, zaprojektowany do zwalczania szerokiego zakresu zagrożeń, w tym samolotów, śmigłowców, dronów, pocisków manewrujących i pocisków powietrze-ziemia. Ma zasięg 25 km i może przechwytywać cele na wysokościach przekraczających 15 km, używając pocisków wyposażonych w radar RF i naprowadzanie na podczerwień (IIR).

Jego konfiguracja obejmuje centrum kierowania ogniem, radar, trzy wyrzutnie rakiet, system elektrooptyczny oraz jednostkę transportowo-przeładunkową. Ta modułowa architektura w połączeniu z możliwością ataku 360° za pomocą wyrzutni pionowych zapewnia elastyczność operacyjną.

Turecki zestaw implementuję takie system jak, naprowadzanie w połowie kursu za pośrednictwem łączy danych i zdalne sterowanie, które jest możliwe dzięki komunikacji przewodowej lub bezprzewodowej. HISAR-O jest kompatybilny z taktycznymi łączami danych Link 1, Link 11B i Link 16, które działają w ramach otwartej architektury operacyjnej. Umożliwia ona integrację przyszłych technologii, zostawiając miejsce na przyszłą modernizację tureckiego zestawu.

Proces rozwoju HİSAR-O był kierowany zgodnie z międzynarodowymi normami, jakie obowiązują w tego typu rozwoju uzbrojenia. Po testach projektowych i kwalifikacyjnych prototypy przechodzą testy akceptacji użytkownika. Następnie nadchodzi faza kwalifikacyjna dla linii produkcyjnej i produkcji pilotażowej, która ma zapewnić, aby projekt spełniał wymagania produkcyjne w skali seryjnej.

W 2022 roku opracowano rozszerzoną wersję HISAR-O, oznaczoną jako HISAR-O+, która charakteryzuje się większym zasięgiem rażenia wynoszącym do 40 km. System cechuję się zwiększoną skutecznością wobec pocisków manewrujących i bezzałogowych statków powietrznych, a także lepszymi możliwościami pracy w środowisku z zakłóceniami elektronicznymi.

HISAR-O został zaprojektowany, aby chronić obiekty strategiczne takie jak bazy wojskowe, infrastruktura krytyczna czy węzły komunikacyjne. Jednak w skład targetingu, jaki obejmuję turecki system, wchodzą również zgrupowania bojowe, które wymagają osłony powietrznej w czasie przemieszczania się. System będzie wykorzystany również do ochrony ludności cywilnej przed atakami lotniczymi.

HISAR-O stanowi kluczowy element narodowego systemu obrony powietrznej, który jest sukcesywnie wprowadzany do tureckiej armii. Będzie on stanowił trzon tamtejszej obrony powietrznej. Jednak sama Ankara z pewnością nosi w sobie ambicję, aby owy zestaw eksportować. System jest potencjalnie oferowany państwom, zwłaszcza w regionach, gdzie turecki przemysł obronny odnosi sukcesy, np. w Azji Środkowej, Afryce czy na Bliskim Wschodzie.