Piorun, karabinki Grot oraz amunicja krążąca Warmate. Polskie produkty wytypowane do unijnego programu zakupów EDIRPA

2024-06-07 7:14

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała na platformie X, że jej produkty tzn: Piorun, Baobab-K oraz karabinki MSBS Grot zostały wybrane do udziału w unijnym programie wspólnych zakupów wojskowych EDIRPA. Podobnie do unijnego programu zostały wybrane przez MON produkty polskiej firmy Grupy WB jak FlyEye, Waramte oraz Gladius.

System bezzałogow klasy mini FlyEye

i

Autor: Grupa WB / X System bezzałogow klasy mini FlyEye

Jak przekazała Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) na platformie X, Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało produkty spółek PGZ do udziału w unijnym programie zakupowym EDIRPA (European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act). Z grupy PGZ zostały wybrane takie produkty jak:

  • przenośne przeciwlotnicze zestawy Piorun,
  • systemy minowania narzutowego Baobab-K,
  • karabinki Grot.

Z kolei jeśli chodzi o Grupę WB, to wybrano do udziału w unijnym programie zakupowym EDIRPA:

  • systemy bezzałogowe klasy mini FlyEye,
  • amunicję krążącą Warmate,
  • bezzałogowy system rozpoznawczo-uderzeniowy Gladius

Jeśli produkty polskiego przemysłu zbrojeniowego zostaną wybrane przez państwa członkowskie, to będą mogły zyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Co to jest EDIRPA?

EDIRPA (European Defence Industry Reinforcement through Common Procurement) jest następstwem rozporządzenia przyjętego przez Radę Unii Europejskiej 9 października 2023 roku, którego celem jest wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego poprzez współpracę w zakresie zamówień. EDIRPA zakłada zwiększenie efektywności wydatków publicznych i ograniczenie rozdrobnienia. Dzięki EDIRPA możliwe będzie uzyskiwanie częściowych zwrotów z budżetu UE, jeśli we wspólnym zakupie weźmie udział konsorcjum składające się z co najmniej trzech państw członkowskich.

W rozporządzeniu określono jasne warunki, tak by europejski przemysł obronny faktycznie zyskał na tym instrumencie. Na przykład wykonawcy i podwykonawcy. Jak czytamy na stronie Rady Unii Europejskiej: „Jednocześnie co najmniej 65% komponentów produktów końcowych musi pochodzić z UE lub państwa stowarzyszonego, a państwa członkowskie mogą zamawiać wyłącznie produkty, na które niestowarzyszone państwa trzecie nie nałożyły żadnych ograniczeń zmniejszających zdolność do korzystania z nich”.

Poza tym według założeń EDIRPA ma przyczynić się do konkurencyjności i efektywności europejskiego sektora obronnego, a także otworzyć łańcuchy dostaw na współpracę transgraniczną w UE. Budżet EDIRPA wynosi 300 mln EUR.

Sonda
Czy europejski przemysł zbrojeniowy może konkurować z amerykańskim?