Nowy sprzęt dla Wojska Polskiego
Agencja Uzbrojenia sfinalizowała kontrakt na dostawę brzegowych radarów do obserwacji nawodnej oraz wykrywania celów niskolecących. Umowa dotyczy zakupu 18 kompletów nowoczesnych, trójwspółrzędnych radarów 3D, które mają wzmocnić zdolności monitorowania powierzchni wody i przyległej przestrzeni powietrznej.
„Przed chwilą odbywaliśmy spotkanie, gdzie rozmawialiśmy o dronach, o systemach antydronowych, o obrazowaniu, o radarach właśnie i kilkanaście minut później mamy te zdolności nabywane przez polską armię. StarX, system radarowy, 18 radarów, wartość 430 mln złotych kontraktu, który został dzisiaj podpisany. Firma Elta System wraz Candid, czyli polską firmą. Konsorcjum polsko-izraelskie będzie dostarczać te zdolności ochrony wybrzeża. 18 radarów będzie rozstawionych na polskim wybrzeżu w celu obrazowania tego, co się dzieje na morzu i w powietrzu” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Po wejściu Szwecji i Finlandii do NATO Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym sojuszu. Działania Federacji Rosyjskiej - naruszenia przestrzeni powietrznej, zrywanie kabli leżących na dnie Bałtyku, zakłócenia GPS-ów - to wszystko rodzi potrzebę jak najlepszego zabezpieczenia polskiego wybrzeża, odpowiedzialności za szlaki komunikacyjne, transportowe, za infrastrukturę krytyczną” - dodał szef MON.
Za kontraktem stoi konsorcjum polsko‑izraelskie wyłonione w drodze przetargu w postaci izraelskiej firmy Elta System oraz polskiego przedsiębiorstwa Candid. Właśnie ono będzie odpowiedzialne za dostawę i wdrożenie tych stacji radarowych. Wyposażenie ma za zadanie dostarczyć Marynarce Wojennej RP nowoczesne narzędzie do wykrywania celów nawodnych, w szczególności małych jednostek pływających, oraz celów lecących nisko nad morzem - np. dronów, co jest kluczowe dla ochrony polskich wybrzeży.
„Dzisiaj poziom obrony polskiego nieba, polskiego wybrzeża wchodzi na dużo wyższy poziom. To, że w tej chwili będziemy mogli obserwować to, co pływa na Morzu Bałtyckim, to, co leci w powietrzu — wszelkiego rodzaju pociski, drony, statki, cokolwiek co tylko te radary pokażą — to absolutnie wzmacnia bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej. A przecież doskonale wiemy, że w tej chwili akwen Morza Bałtyckiego jest w centrum zainteresowania tej wojny hybrydowej Federacji Rosyjskiej. W związku z tym każde jedno wzmocnienie naszego wybrzeża, naszego Bałtyku, to jest również ukłon w stronę państw NATO, gdzie my jesteśmy przecież członkiem jako wojska sojusznicze NATO” - podkreślił Paweł Bejda.
Radary uwzględnione w tym kontrakcie wykorzystują technologię pozwalającą na pomiar odległości, wysokości i azymutu wykrywanego obiektu. Montowane na masztach radarowych, systemy te zapewnią ciągły monitoring pasów przybrzeżnych. Zostaną też zintegrowane z już istniejącymi systemami Marynarki Wojennej i Straży Granicznej.
Dotychczasowy system opierał się głównie na radarach typu RM‑100 i TRS‑15C, które choć skuteczne w wykrywaniu celów nawodnych, posiadają pewne ograniczenia technologiczne. Nowe radary 3D, mimo tego, że są bardziej kosztowne i wymagające stabilnych instalacji, pozwolą na pełniejszy obraz sytuacyjny. Wiąże się to jednak z koniecznością użycia większych masztów oraz logistycznych wymagań związanych z instalacją.
