Borsuk szturmuje Francję. PGZ chwali się polskim pojazdem na targach Eurosatory 2024

2024-06-22 6:10

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zaprezentowała na swoim profilu na platformie X Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, który jest wystawiany na targach Eurosatory 2024 w Paryżu. Co istotne, jest to rzeczywisty egzemplarz, a nie makieta.

PGZ na swoim koncie na X udostępnił nagranie prezentujące wyładowanie Bojowego Wozu Piechoty Borsuk w Paryżu, który nie jest żadną makietą. Zaprezentowano także jego „małe zdolności” poruszania się. Jak napisał PGZ: „Pierwsze tango Borsuka w Paryżu - taniec z gwiazdą”.

Polska Grupa Zbrojeniowa po raz pierwszy zaprezentuje polski produkt, czyli BWP Borsuk na tak dużych targach zagranicznych, jakim są targi Eurosatory 2024, ponieważ wcześniej BWP Borsuk mogliśmy podziwiać tylko w Polsce. Targi Eurosatory 2024 odbywają się w Paryżu od 17-21 czerwca.

Minister Kosiniak-Kamysz mówił niedawno, że oczekuje, iż wkrótce rozpocznie się seryjna produkcja nowego pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk. "Chciałbym w tym roku podpisać umowę" – zapowiedział. Wyraził przekonanie, że produkcja korpusów Borsuków i Krabów powinna się odbywać w zakładach Cegielskiego, gdzie również należałoby ulokować produkcję "spolonizowanej wersji czołgu K2".

Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty (NBPWP) Borsuk (tak brzmi pełna nazwa tego programu) to pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, działonowy-operator oraz kierowca, natomiast przedział desantu umożliwia transport 6 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a w wodzie do 8 km/h. Masa bojowa w podstawowym wariancie który jest obecnie testowany wynosi 28 ton.

Całe uzbrojenie pojazdu znajduje się w Zdalnie Sterowanym Systemi Wieżowym ZSSW-30, opracowanym przez HSW S.A. i WB Electronics, w ramach projektu realizowanego od 2013 roku. Jest to rozwiązanie całkowicie krajowe i reprezentujące wysoki poziom możliwości bojowych. W pełni stabilizowany i wyposażony w dzienno-nocny system obserwacji oraz autotracker układ celowniczy służy kontroli nad uzbrojeniem, które obejmuje 30 mm armatę automatyczną Mk44 Bushmaster II, podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR oraz karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm. Na wieży umieszczono również wyrzutnie granatów dymnych GAk-81.

Sonda
Czy polski przemysł zbrojeniowy jest w stanie zaspokoić potrzeby armii?