Wojsko zamawia setki przeciwpancernych pocisków Spike. Będą używane również przez KTO Rosomak i BWP Borsuk

2023-08-03 20:55

„Dziś z polskim przemysłem obronnym podpisaliśmy kolejną umowę na dostawę w najbliższych latach kilkuset przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR” – poinformował w mediach społecznościowych Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Jak uściśla Agencja Uzbrojenia, kontrakt ma wartość około 400 mln zł i będzie realizowana przez 3 lata.

Tradycyjnie już informacja została ogłoszona w mediach społecznościowych przez Szefa MON, którego informacje nieco uściśliła Agencja Uzbrojenia która zajmuję się negocjowaniem i zawieraniem oraz egzekwowaniem tego typu kontraktów. Dostawy „kilkuset” przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR mają być realizowane przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę Mesko SA w latach 2023-2026. Zakłady Mesko produkują pociski Spike-LR znajdujące się na uzbrojeniu Wojsk Lądowych RP na mocy licencji udzielonej przez izraelski koncern Rafael.

Przeciwpancerne pociski kierowane Spike-LR mogą razić różnego typu cele na dystansie do 4 km za pomocą tandemowej głowicy kumulacyjnej. Naprowadzenie może być realizowane w trybie "wystrzel i zapomnij" do wskazanego celu, ale również z wykorzystaniem łącza światłowodowego oraz kamery telewizyjnej i termowizyjnej. Dzięki temu możliwe jest zwalczanie celów niewidocznych dla operatora w momencie odpalenia pocisku albo też zmiana celu w razie wykrycia nowego o większym znaczeniu.

Rakiety Spike-LR są w polskiej armii wystrzeliwane obecnie wyłącznie z wyrzutni przenośnych, ale stanowią również uzbrojenie wieży bezzałogowej ZSSW-30 zastosowanej na nowych pojazdach KTO Rosomak oraz istniejących obecnie w postaci jedynie prototypów BWP Borsuk. Jak informuje Agencja Uzbrojenia trwają obecnie negocjacje ze spółką Mesko dotyczące odrębnej umowy na dostawy dodatkowych wyrzutni pocisków kierowanych Spike dla piechoty. Wyrzutnie dla pojazdów stanowią integralny element wieży bezzałogowej ZSSW-30.

Agencja Uzbrojenia ani MON nie informują jaka liczba pocisków została zakontraktowana 3 sierpnia, jednak można oszacować ogólna skalę zamówienia. Poprzedni kontrakt w spółce Mesko na pociski Spike-LR został zawarty w 2015 roku i dotyczył 1000 pocisków za sumę około 600 mln złotych. Dostawy realizowane były w latach 2018-2021 a więc również w okresie 3 lat. Zakładając dość optymistycznie, że cena pocisków nie uległa istotnej zmianie, można przyjąć, że za 400 mln złotych nie zamówiono obecnie więcej niż 500-600 pocisków Spike-LR.

Sonda
Czy twoim zdaniem Wojsko Polskie jest dobrze wyposażone?