Wojska Obrony Cyberprzestrzeni zabezpieczyły łączność satelitarną. Przez 15 lat satelite udostępni Airbus Defence and Space

2024-10-10 10:45

Dostęp do trzech kanałów satelitarnych systemu UHF TACSAT (umożliwiającego taktyczną, szyfrowaną komunikację satelitarną) zabezpieczyło Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych, jednostka podporządkowana bezpośrednio Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Polskie siły zbrojne będą korzystać z satelity koncernu Airbus Defence and Space.

TACSAT JW Grom

i

Autor: JW Grom

Airbus Defence and Space na mocy 15-letniej umowę na dzierżawę udostępnia 3 kanały satelitarne UHF TACSAT. Dostawca usługi został wybrany w procedurze ograniczonej, w której jedynym kryterium branym pod uwagę przy udzielaniu zamówienia była cena. Oferta Airbus Defence and Space była jedyną złożoną w przetargu, a jej wartość to 65 380 500 euro (ok. 281 mln zł).

Łaczność UHF TACSAT (ang. TACtical SATelite) zapewnia możliwość komunikacji głosowej i przesyłania danych w warunkach polowych za pośrednictwem satelity. Zapewnia to nie tylko komunikację np. podczas misji zagranicznych, ale też np. możliwość kontroli bezzałogowców czy przesyłania obrazu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem fal uktrakrótkich.

Tego typu łączność była wykorzystywana m.in. przez PKW Afganistan oraz w innych polskich misjach poza granicami kraju. Stosowane są do tego m.in. radiostacje AN/PRC-117F i AN/PRC-152, które znajdują się m.in. na wyposażeniu JW Grom.

Piętnastoletni okres dzierżawy kanałów TACSAT to okres wystarczający, aby umożliwić Polsce pozyskanie własnych możliwości w tym zakresie, za pośrednictwem satelity znajdującego się w dyspozycji MON. Obecnie prowadzone są w Polsce, przez polskie podmioty, prace mogące zapewnić tego typu zdolności, o czym pisaliśmy już w przeszłości. Część z nich jest współfinansowana przez MON, POLSA i Agencję Uzbrojenia oraz inne agencje rządowe.

MSPO2024: Prezes ICEYE o mobilnej platformie satelitarnej